Kromě nařízení o ženském hlasu čelí Afghánky dlouhodobému utlačování ze strany Tálibánu. Nesmějí například cestovat dál od domova bez mužského doprovodu nebo studovat po první menstruaci.
Podle radikálního islamistického hnutí je tento způsob zahalování „tradiční a uctivý“, informuje agentura AFP. Tálibán převzal moc v zemi po odchodu západních vojsk loni v srpnu 2021.
Že se moci nad Kábulem chopil Tálibán, je od neděle vidět i na televizních obrazovkách. Telenovely a další zábavní pořady musely uvolnit prostor pro náboženské vysílání bez reklam.
Zákaz zahalování obličeje má ve Švýcarsku po zapracování do ústavy platit na všech veřejně přístupných místech, jako jsou ulice, úřady, hromadná doprava, fotbalové stadiony, restaurace a obchody.
Srílanská vláda tímto opatřením reaguje na nedávné útoky v zemi. Obličej musí být viditelný, aby bylo možné určit totožnost lidí. Zákaz se vztahuje také na burky a nikáby.
Dánsko se ve čtvrtek připojilo k několika dalším evropským zemím, které na veřejnosti zakazují zahalování obličeje. Podle ochránců lidských práv ale takový zákon není nezbytný a omezuje práva žen.
Němečtí zákonodárci poslali do výborů požadavek Alternativy pro Německo, aby vláda připravila zákon, jenž zakáže zahalování na veřejnosti. Je ale nepravděpodobné, že by návrh Spolkovým sněmem prošel.
Evropský soud pro lidská práva v úterý schválil zákaz zahalování muslimkám v Belgii, který podle něj lze považovat za "nezbytný pro soužití v demokratické společnosti".
Rakouský parlament schválil zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Opatření je součástí „integračního balíčku“, který také upřesňuje způsob začleňování žadatelů o azyl do společnosti.
Rtěnka pod mojí burkou, takový je název indického filmu, který vzbuzuje velké vášně v druhé nejlidnatější zemi světa. V Tokiu, Glasgow nebo dokonce Káhiře snímek slavil úspěch na filmových festivalech, v Indii jej ale úřady zakázaly. Je prý příliš zaměřený na ženský svět.
Marocké úřady kvůli potřebě zvýšit bezpečnost v zemi rozhodly o zákazu výroby, prodeje a nošení burek. S odvoláním na oběžník ministerstva vnitra o tom informovala marocká média.
Jeden ze členů slovenské vládnoucí koalice – Slovenská národní strana (SNS) – plánuje předložit v parlamentu návrh, který by v zemi zakázal nošení burek. Plán SNS ale naráží na dvě překážky – váhání koaličních partnerů a fakt, že na Slovensku burky žádná žena nenosí.
Už tři samosprávy ve Francii zakázaly používat takzvané burkiny, tedy plavky zahalující celé tělo, v nichž se koupají některé muslimské ženy. A o oblečení muslimských žen se živě diskutuje také v Německu. Část politiků chce prosadit, aby se na některá místa nesmělo chodit v burkách, tedy oblečení zahalující ženy od hlavy k patě.
Vychovatelka v jeslích na pařížském předměstí dostala za nošení náboženských symbolů výpověď z práce oprávněně. Rozhodl o tom dnes pařížský odvolací soud a zrušil tak původní rozhodnutí kasačního soudu, který prohlásil propuštění za neoprávněné. Sedmadvacetiletá muslimka chodila do práce zahalená a rodiče dětí si stěžovali.
Další vlnu násilí zažili obyvatelé městečka Trappes u Paříže. Desítky mladíků arabského původu tam znovu zakládaly požáry a střetly se s policisty. Vlnu násilí už odsoudil francouzský ministr vnitra.
Přesně před třemi lety schválili poslanci ve Francii zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Ovlivnil hlavně životy části muslimských žen, které nosí takzvané burky nebo nikáby. Úřady jsou ale ve vymáhání benevolentní, za celé tři pokutovaly 400 žen a pouze jeden muž byl odsouzen za to, že k nošení burky svou ženu nutil.
Belgický zákaz nošení oděvů zcela zahalujících obličej vyvolal první násilný incident. Na policisty zaútočil manžel ženy, která porušila zákon a vyšla na ulici v burce. Když ji policisté požádali, aby prokázala svou totožnost, její manžel je fyzicky napadl.
Itálie by mohla být další zemí, kde by si ženy nesměly zahalovat tvář na veřejnosti. Normu, která má zakázat například i nošení burek a nikábů už schválil ústavní výbor italského parlamentu. Po letních prázdninách o zákonu budou ještě rozhodovat italští zákonodárci.
Belgie je po Francii druhou zemí v Evropě, která zavádí zákaz nošení islámské burky. Zákaz se vztahuje i na další tradiční oděv muslimek – nikáb, který zahaluje celou postavu včetně obličeje. Za veřejné nošení šátku zcela zahalujícího obličej, nebo takového, který ponechává jen úzký prostor pro oči, bude hrozit pokuta a týdenní vězení.
Zákaz úplného zahalování tváře bude po Francii platit od příštího týdne také v Belgii. Oznámení o vstupu příslušného zákona v platnost oznámil Státní věstník, tedy belgická obdoba Sbírky zákonů. Za veřejné nošení oděvu zahalujícího obličej bude hrozit pokuta a několikadenní vězení.
Hned v den zavedení zákazu zahalování obličeje ve Francii potrestala policie první přestupek. Pokutovala osmadvacetiletou ženu, která si se zcela zakrytou tváří vyšla nakoupit do obchodního centra na předměstí Paříže.
O tom, zda mohou muslimské ženy jednat s úřady v nikábu, tedy závoji zakrývajícím tvář, či nikoli, se debatuje v Austrálii. Přispělo k tomu rozhodnutí soudkyně v západoaustralském Perthu, podle kterého bude muset svědkyně muslimského vyznání absolvovat své svědectví před soudní porotou s odkrytou tváří.
Boj o nošení muslimského oděvu, který ženy zahaluje od hlavy až k patě, jde ve Francii do dalšího kola. Poté, co návrh zákona zakazujícího nošení burky a niquábu na veřejnosti schválila vláda, měli by o něm hlasovat poslanci dolní komory parlamentu.
Zákaz nošení burek má dnes začít projednávat francouzský parlament. Státní rada sice nedoporučuje přijmout normu, která je podle jejího názoru v rozporu s Ústavou, vláda má ale v parlamentu většinu.
Ve Francii se vyostřila diskuse kvůli televiznímu rozhovoru s íránským prezidentem Ahmadinedžádem. V Teheránu ho pořídila pro televizní stanici TF1 její populární moderátorka Laurence Ferrariová. Sklidila kritiku za to, že při interview měla na hlavě šátek.
V katalánském městě Lleida zakázali nosit muslimské ženské oděvy, konkrétně burku a nykáb, ve veřejných institucích a úřadech. Lleida je prvním městem ve Španělsku, kde k takovému opatření přistoupili.
Ve francouzských médiích se objevily pasáže z chystaného návrhu zákona, který zakazuje nošení muslimských burek a nikábů. Vláda bude normu posuzovat ve středu. Za porušení zákazu hrozí pokuta 150 eur, ale také zkušební lhůta, v níž by člověk mohl přijít o francouzské občanství.