Bývalá konzulka české ambasády v Maroku může podle soudu požadovat ochranu pro whistleblowery. Přesto pro ni už resort místo nenašel. Proti ukončení služebního poměru se proto brání další žalobou.
Na objevení neolitické vesnice, kterou lze velikostí přirovnat k městu Troja na začátku doby bronzové, se podílel mezinárodní tým složený z Maročanů, Britů a Italů.
Na každou přeplněnou turistickou lokalitu v Evropě připadá po celém světě spousta míst, která potřebují více návštěvníků. To je po protestech proti nadměrnému turismu z letošního léta dobrá zpráva.
Výjimečná masa tropického vzduchu přinesla déšť do míst na jihu Maroka, která už šest let sužují sucha. V okolí města Warzazát spadlo během tří hodin 47 milimetrů srážek.
Binguimu je 33 let a zatykač na něj vydal soudce v Marseille za praní špinavých peněz, dovoz drog a obchodování s nimi. Podle prokuratury v Marseille mu za to hrozí až deset let za mřížemi.
Jestli chce někdo vidět některé země Blízkého východu, tak by si měl pospíšit. Podle překladatelky a arabistky Lenky Hrabalové už region zažil období míru a klidu, nyní se ale situace zhoršuje.
Podle svědků ničivou katastrofu předpověděly podivné záblesky i kočky, které náhle zmizely z ulic. Pro zemi šlo o nejničivější zemětřesení za posledních sto let, zemřelo při něm na tři tisíce lidí.
„Když uděláte všechno a majitel nedodrží vaše instrukce, tak to nikam nevede. Veterinář se musí naučit pracovat s lidmi, aby mohl pomoct zvířeti,“ říká Lýdia Suková.
Marocká vláda odmítla i pomoc dalších zemí, mezi nimi se vyjímá Francie. „Maročané ‚vytrestali‘ Paříž tím, že nepozvali její záchranáře, aby pomáhali trpícím Maročanům,“ shrnuje Břetislav Tureček.
Vesnice Tafaghaght je jedním z nejsmutnějších příběhů 8. září. Během chvíle přišla o polovinu obyvatel. Jestli se tam ještě někdy bude žít a bydlet v nových domech, tím si zatím přeživší jistí nejsou.
Maroko v pátek zasáhlo nejsilnější zemětřesení od roku 1960. Maroko má spoustu skvělých stránek, ale mezi ty slabé patří třeba pomalá byrokracie, říká Tereza Huclová, která v Maroku střídavě žije.
Pomoc záchranných týmů má podle ní smysl v nejbližších hodinách a dnech po katastrofě. „S každým dalším dnem se už šance na záchranu životů rapidně snižují,“ podotkla mluvčí hasičů.
Starý pán Hámí zatlouká kolíky k malému stanu, který si improvizovaně vytvořil z různých materiálů. Bude v něm teď spát přes ulici naproti svému rozpraskanému domu.
Nejsilnější za 100 let. Tragické zemětřesení v Maroku. Tisíce mrtvých, tisíce zraněných. Vesničky v horách jsou často srovnané se zemí a úplně odříznuté od světa.
„Česká republika dosud neobdržela souhlas marocké strany pro nasazení záchranného týmu. S jeho vysláním v současné době, respektive dnes (v pondělí – pozn.red.) nepočítáme,“ sdělila mluvčí hasičů.
Víc než dva dny po silném zemětřesení v Maroku hledají záchranáři pod troskami přeživší. Při nejničivějších otřesech v zemi za víc než 60 let zemřelo 2497 lidí, téměř 2500 dalších je zraněných.
„V zasažené oblasti rozváží potraviny armáda, místní lidé jsou v šoku a nepracují. Turismus ale není problém,“ přibližuje pro Radiožurnál český velvyslanec Škeřík.
Do pondělních 16.00 zůstává český tým specialistů na vyhledávání v sutinách v pohotovosti a připravený na vyslání do Maroka. Hasiči ale stále nemají povolení z Marrákeše a čekat hodlají do odpoledne.
Do fondu mají podle mluvčího směřovat peníze veřejných institucí i dobrovolné příspěvky soukromého sektoru. V důsledku pátečního zemětřesení zahynulo podle dosavadních údajů nejméně 2122 lidí.
V oblasti zemětřesení se nacházely i desítky Čechů. Mezi nimi byl i vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Maroku Jakub Atarsia. Všichni Češi, které zastihlo zemětřesení v Maroku, jsou v pořádku.
Zemětřesení v pátek bylo v Maroku podle seizmologů nejsilnější za celé století, úřady k sobotnímu večeru evidovaly přes 2000 mrtvých a podobný počet zraněných. Bilance obětí však patrně poroste.
Zemětřesení v pátek bylo v Maroku podle seizmologů nejsilnější za celé století, úřady k sobotnímu večeru evidovaly přes 2000 mrtvých a podobný počet zraněných. Bilance obětí však patrně poroste.
Svět vyjadřuje Maroku soustrast a mnohé země včetně Česka chystají pomoc. Mezinárodní červený kříž v pátek upozornil, že Maroko bude pomoc potřebovat měsíce, nebo dokonce roky.
„Zemětřesení bylo velmi silné. Na řadě míst v horách došlo k sesuvům masivů a cesty do vesnic jsou zasypány. Do těchto míst se těžko dostává,“ popsal český velvyslanec v Maroku Ladislav Škeřík.
„Všechno to jsou historické budovy, které nejsou stavěny na to, aby vydržely dlouho trvající otřesy,“ vysvětluje míru destrukce seismolog Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.
Zemětřesení vypuklo v pátek pozdě večer v hloubce 18,5 kilometru, zhruba 70 kilometrů jihozápadně od Marrákeše a 60 kilometrů severovýchodně od města Tarúdant.