Šéf okupovaného Krymu zakládá vojenskou společnost. Využívá k tomu bývalých wagnerovců
Šéf ruské okupační správy poloostrova Krym Sergej Aksjonov založil novou soukromou vojenskou společnost s názvem Konvoj. Její vznik oznámil Aksjonov tento měsíc. Ve velení Konvoje jsou bývalí spolupracovníci Wagnerovy vojenské společnosti.
Příslušníci Konvoje uzavírají dvě smlouvy, jednu přímo s vojenskou společností a druhou s ruským ministerstvem obrany, což jim zaručuje výplatu náhrad v případě zranění nebo smrti. Konvoj nyní působí na pozicích v ukrajinské Chersonské oblasti, která sousedí s Krymem. Uvedl to ruský investigativní portál Važnyje istorii.
Zdroj investigativního portálu, který do společnosti na nějakou dobu vstoupil, uvedl, že ve chvíli, kdy vznikala, měla asi 300 členů. Tento bývalý příslušník skupiny také sdělil, že všichni lidé z velení jsou bývalí spolupracovníci wagnerovců. V čele Konvoje stojí Konstantin Pikalov, pravá ruka šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina.
Článek pokračuje podn online reportáží
Klesající vliv wagnerovců
Prigožin se obává ukrajinské protiofenzivy u Bachmutu. Do Moskvy zaslal varovný dopis
Číst článek
Dříve neochvějná Prigožinova pozice se v poslední době zhoršila, podotkl také investigativní portál. Ruské úřady Prigožinovi zakázaly verbovat do řad žoldnéřů vězně. Tohoto úkolu se místo něj zhostilo ruské ministerstvo obrany.
Prigožin si kromě toho stěžuje, že se jeho bojovníkům nedostává munice, což je podle něj záměrné. Ruský bezpečnostní a politický aparát vnímá Wagnerovu skupinu jako rostoucí mocenskou hrozbu, uvedla ve čtvrtek agentura Bloomberg.
Právě nedostatek munice je podle armádního analytika Kirilla Michajlova jedním z důvodů, proč se žoldnéřům i přes několikaměsíční úsilí a ohromující ztráty nedaří dobýt jejich hlavní cíl — ukrajinské město Bachmut.