Rusové podle ukrajinské armády utrpěli při snaze zmocnit se Vuhledaru značné ztráty, ale snahy o dobytí města „za každou cenu“ se nevzdali, vyslali zálohy a vyčerpali ukrajinskou obranu.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) během své návštěvy ukrajinského Lvova napsala na síti X, že Rusko musí být poraženo. Jak si porážku Ruska představuje?
Franchetti byl souzený v nepřítomnosti. Po později zrušeném zprošťujícím rozsudku z října 2022 totiž opustil Česko a vrátil se do Ruska. Svou vinu vždy odmítal.
Ukrajina ohlásila, že se jí v pátek podařilo potopit u ruskem okupovaného Krymu ponorku, schopnou odpalovat střely Kalibr. Ruské ministerstvo obrany tuto informaci zatím nekomentovalo.
Při stejné operaci byl zasažen také raketový systém S-400 a v pátek byly významně poškozeny čtyři raketové systémy Triumf na Krymu, uvedl ukrajinský generální štáb.
Moskva oznámila, že protiletecká obrana sestřelila čtyři ukrajinské drony nad Sevastopolem. Telegramový kanál Krymský vítr informoval o zasažení ruských radarů na mysu Fiolent.
Projekt nazvaný Choču k svojim (Chci ke svým) vyvinul ukrajinský koordinační štáb pro otázky zacházení s válečnými zajatci, tajná služba SBU, vojenská rozvědka HUR a úřad ombudsmana.
Poplach trval déle než dvě hodiny. Mezitím byla u poloostrova Krym zničena skupina ukrajinských lodí bez posádky, píše agentura Reuters. Informace nelze nezávisle ověřit.
Alexandr Franchetti se měl podle obžaloby účastnit ruské anexe Krymu v roce 2014. Soud ho už ale jednou pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil. Případ znovu přezkoumá příští středu.
Středisko dálkového vesmírného spojení u vesnice Vityne poblíž města Jevpatorija na okupovaném Krymu se ukrajinským silám podařilo zasáhnout v noci na 24. června.
„Ukrajině můžou dojít síly, takže může dojít k nějakým rozhovorům s Ruskem. Ukrajinci si ale stejně uvědomují, že to nebude konec války, protože Rusko se nevzdá,“ uvádí ukrajinistka Lenka Víchová.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Ukrajina při útoku odpálila pět řízených střel dlouhého doletu ATACMS, z nichž čtyři byly sestřeleny, a pátá explodovala ve vzduchu.
V pondělí ukrajinská armáda uvedla, že zasáhla tři ruské systémy protivzdušné obrany poblíž obcí Jevpatorija a Čornomorske na Krymu a hlásila poškození radarů.
Rusko v noci na neděli na Ukrajinu zaútočilo dvěma raketami různých typů a nad její území vyslalo 25 útočných dronů íránské výroby. Rakety se naopak zneškodnit Ukrajincům zřejmě nepodařilo.
„V Kyjevské, Oděské, Mykolajivské, Sumské, Vinnycké, Žytomyrské, Čerkaské a Chersonské oblasti bylo sestřeleno všech 37 bojových dronů Šáhed,“ uvedlo ukrajinské letectvo.
„V oblastech, které byly okupované a už nejsou, mají strach, že kdyby se Rusům podařilo postoupit a znovu oblast zabrat, budou mnohem tvrdší,“ říká analytička Tetiana Žukovová v rozhovoru.
Aktivity invazních vojsk v Charkovské oblasti spíše odpovídají snaze vytvořit u hranic v regionu určitou nárazníkovou zónu, než proniknout hlouběji do sektoru.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí připomnělo, že Rusko svévolně organizovalo prezidentské volby i na dočasně okupovaných územích Ukrajiny s vědomou účastí milionů ukrajinských občanů.
V Sevastopolu na poloostrově Krym se má přehlídka konat, ale bez námořní části. Ale vzhledem k útokům ukrajinských dronů a střel dospěly úřady k názoru, že takový podnik by nebyl bezpečný.
„Vojenské řešení to nemá a ani to nikdy nebude mít, jen bude o 100 000 mrtvých více na jedné a druhé straně. Jediné, co by pomohlo, kdyby tam vtrhlo NATO, to je třetí světová válka,“ tvrdil Fico.
Ruská služba také prohlásila, že britské síly využívají Ukrajinu jako cvičnou plochu a že na ukrajinské vojáky pohlížejí jako na „materiál“ pro testování nových zbraní a taktik.
Podle portálu Meduza to řekl během rozhovoru s ruským listem Argumenty a fakty. Z válečného konfliktu ale opět obvinil Západ, který se údajně zapojil do konfliktu na straně Ukrajiny.
Tím, že poslední den prezidentských voleb přišli lidé volit v pravé poledne, měli demonstrovat odpor vůči Vladimiru Putinovi. Situaci v Rusku komentuje Ondřej Soukup.