Ruská agentura TASS otočila: střely z ochuzeného uranu náhle porušují normy mezinárodního práva
Ruské ministerstvo zahraničí ve středečním prohlášení odsoudilo britskou armádní podporu Ukrajiny. Spojené království v pondělí oznámilo, že ukrajinským silám poskytne 14 tanků Challenger 2 i munici obsahující ochuzený uran. Právě použití těžkého kovu se stalo tématem ruské státní zpravodajské agentury TASS. Ta píše o eskalaci konfliktu a porušování mezinárodního práva. Přitom v roce 2018 agentura použití stejné munice u své armády obhajovala.
Náměstkyně britského ministra obrany Annabel Goldieová v pondělí uvedla, že část munice pro bojové tanky Challenger 2, kterou Británie posílá na Ukrajinu, zahrnuje protipancéřové náboje obsahující ochuzený uran.
Británie dá Ukrajině náboje s ochuzeným uranem. ‚Možnost jaderného střetu se přiblížila,‘ hrozí Kreml
Číst článek
Tento těžký kov se ve zbraních používá mimo jiné proto, že díky své hustotě snáze proniká pancířem bojové techniky. Ochuzený uran vzniká jako vedlejší produkt procesu obohacování jaderných materiálů, které se používají k výrobě jaderného paliva.
To, že ochuzený uran vyzařuje nízkou úroveň radiace, vedlo dozorčí orgán OSN pro jaderné zbraně k tomu, aby nabádal k opatrnosti při manipulaci s municí. OSN také varuje před možným nebezpečím ozáření.
Plány britské vlády v úterý odsoudil ruský prezident Vladimir Putin. Podle webu Al Džazíra prohlásil, že Moskva bude nucena odpovídajícím způsobem reagovat, protože tato munice obsahuje „jadernou složku“.
Munice s ochuzeným uranem pro zvýšení průraznosti nemá s jadernou zbraní nic společného. Radioaktivita uranu je velmi nízká. Vliv používání takové munice ve válečných zónách na zdraví civilistů se nikdy neprokázal.
— Dana Drábová #KeepCalmAndSmile (@DrabovaDana) March 23, 2023
Radiační situace na Ukrajině zůstává normální.
„Rusko je jedinou zemí, která mluví o rostoucím jaderném riziku. Tato munice je konvenční,“ uvedl pro Reuters ve středeční reakci britský ministr zahraničí James Cleverly.
„K žádné jaderné eskalaci nedochází. Jedinou zemí na světě, která hovoří o jaderných otázkách, je Rusko. Neexistuje žádná hrozba pro Rusko, jde čistě o pomoc Ukrajině při obraně,“ dodal Cleverly.
Svým prohlášením reagoval i na varování ruského ministra obrany Sergeje Šojgua. Ten Londýn varoval, že k jadernému střetnutí mezi Ruskem a Západem zbývá stále méně kroků.
Otočka ruské TASS
Státní zpravodajská agentura TASS ve středu reagovala na britskou armádní podporu Ukrajiny publikací článku, který obsahuje prohlášení ruského ministerstva zahraničí: „Londýn porušuje základní normy mezinárodního práva, neměl by zapomínat, že za to bude muset nést celou tíhu odpovědnosti.“
Koncem roku 2018 se přitom ruské ministerstvo obrany prostřednictvím TASS chlubilo modernizací ruských tanků T-80BV (po modernizaci T-80BVM) právě o schopnost střílet střely s ochuzeným uranem.
„Používání munice s ochuzeným uranem neporušuje žádné mezinárodní smlouvy,“ řekl v roce 2018 pro TASS vojenský expert, šéfredaktor časopisu Arzenál vlasti Viktor Murachovskyj.
Ochuzený uran v minulosti
V minulosti munici s ochuzeným uranem použily Spojené státy a Spojené království ve válkách v Iráku a Perském zálivu v letech 1991 a 2003.
Devět zemí se zavázalo darovat Ukrajině tanky Leopard. Dostane jich přes 150
Číst článek
Vojska NATO sáhla k této zbrani při bombardování Jugoslávie v roce 1999. Podle zprávy z roku 2000 jednotky vedené Spojenými státy použily na územích dnešního Srbska a Kosova 10 tun munice s ochuzeným uranem.
Program OSN pro životní prostředí označil tuto látku za „chemicky a radiologicky toxický těžký kov“. Ve zprávě z roku 2022 tento orgán OSN uvedl: „Ochuzený uran a toxické látky v běžných výbušninách mohou způsobit podráždění kůže, selhání ledvin a zvýšit riziko rakoviny.“
„Chemická toxicita ochuzeného uranu je považována za významnější problém než možné dopady jeho radioaktivity,“ dodala Organizace spojených národů.