Kyjev se útokem na Moskvu snažil zlepšit vyjednávací pozici. Jde o psychologický efekt, říká expert
V saúdskoarabské Džiddě v úterý jedná ukrajinská a americká delegace o ukončení války s Ruskem. Ukrajina podnikla v noci rozsáhlý dronový útok proti Moskvě, který má nejspíš přimět ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přijal Kyjevem navrhované příměří ve vzduchu. „Útok měl mít spíše psychologický efekt,“ uvedl k dronovému útoku na Moskvu pro Radiožurnál Zdeněk Petráš, plukovník generálního štábu v záloze z Univerzity obrany v Brně.
Vystupňovaly se v posledních dnech vzdušné útoky obou stran, nebo se o nich v souvislosti s plánovanými mírovými rozhovory spíš jen víc mluví?
Těžko říct. V každém případě se očekává, že by mělo být nastoleno nějaké příměří, klid zbraní. Ale otázka je, za jakých podmínek a jak se bude odehrávat. To, že v současné době si obě strany vyměňují dronové útoky, útoky s pomocí bezpilotních prostředků, je záležitost jedna.
Kyjev se útokem na Moskvu snažil zlepšit vyjednávací pozici. Očekává se nastolení příměří, říká expert
Otázka je, co tím obě strany sledují. Zdali na straně Ukrajiny jde o to, že ztrácí půdu pod nohama v oblasti Kursku a chce si zajistit nějaké dobré vyjednávací podmínky pro poválečné uspořádání.
Čili za tím stojí snaha otupit nebo omezit průmyslový sektor na straně Ruska, který samozřejmě zásobuje frontu a ruské jednotky na ukrajinském území. Ale na otázku, zdali to má nějakou souvislost s připravovanými mírovými jednáními, bych si v tuto chvíli netroufal odpovídat.
Když jste zmínil Kurskou oblast, tak ruští vojáci se snaží vytlačit ukrajinské jednotky právě z Kurské oblasti. Přicházejí protichůdné informace. Rusové mluví o tom, že dobývají zpátky některé vesnice, Ukrajinci zase popírají informace o tom, že by byli obklíčeni. Jak úspěšní jsou podle informací, které jsou k dispozici, zatím Rusové?
Ona jedna věc je právě, jaké máme informace. Určitě to nejsou informace, které by přicházely v reálném čase a plně by vystihovaly, jaký je stav bojů v této oblasti a které straně se daří vytlačovat jednotky ze zájmového území.
Ukrajina vyjádřila vůli k příměří. Od Ruska vstřícný signál nepřišel, podotýká Stromšíková z ministerstva
Číst článek
Skutečně si nemůžeme představit, že tyto informace budeme mít v reálném čase. Až s odstupem času se ukáže, která strana má navrch. Ale pravdou asi bude, že ruská strana se snaží vytlačit ukrajinské jednotky z tohoto území a naopak ukrajinská strana se snaží toto území udržet.
A jak už jsem zmínil, právě proto, aby si vytvořila dobré výchozí jednací podmínky pro mírové uspořádání na území Ukrajiny a v Kurské oblasti. Takže na vaši otázku, jak situace vypadá, nelze odpovědět jednoznačně, protože informace, které přichází, mohou být zkreslené. A to, jaký je skutečný stav, se opravdu dozvíme až s určitým časovým zpožděním.
Jak úspěšný byl z vašeho pohledu noční ukrajinský dronový útok na Moskvu a co tím Ukrajinci mohli sledovat?
Řekl bych, že to mělo mít spíše psychologický efekt v tom smyslu, že Ukrajina má stále vojenský potenciál, který je schopen zasáhnout protivníkovo území. Nějakých taktických či operačních zisků a výhod tímto Ukrajina asi nedosáhne.
Ale vše toto podle mého směřuje k tomu, aby Ukrajina měla už několikrát zmiňované dobré výchozí pozice k tomu, aby mohla projednávat otázky poválečného uspořádání a měla i podmínky k tomu, aby, jak Ukrajina chce, dosáhla trvalého a stabilního míru. A míru, který bude pro Ukrajinu přijatelný.
Zelenskyj navrhl propustit zajatce. Ukrajina a Spojené státy budou jednat v Saúdské Arábii
Číst článek
Příměří ve vzduchu?
Podle dřívějších informací Kyjev hodlá jako první krok navrhnout příměří právě ve vzduchu a na moři a výměnu všech zajatců. Je to návrh, na který by mohla Moskva přistoupit? Byl by pro ní v něčem také výhodný?
Každé ukončení konfliktu a války v podstatě předpokládá to, že bude zastavena palba, že bude nastaveno příměří, které budou obě strany respektovat. V tomto případě se jedná alespoň o příměří ve vzduchu a v určitých oblastech, kde by měly být boje zastaveny.
Měla by tak být vytvořena základní podmínka pro to, aby mohla být zahájena mírová jednání s účastí patřičných stran. Takže to, čeho jsme teď svědky, a to, co Ukrajina navrhuje, v podstatě směřuje k tomu, aby byla vytvořena základní podmínka pro to, aby se vůbec mohla mírová jednání zahájit.
Trumpovi by prý dohoda o nerostech nestačila, chce od Zelenského územní ústupky
Číst článek
To znamená klid zbraní, zastavení palby a příměří alespoň ve vzdušné oblasti. A jak jsem řekl, na těch hlavních směrech, kde se odehrávaly nejostřejší boje.
A je nějaký důvod, proč by na něco takového Rusko mohlo přistoupit?
Vždy je otázka, jak se obě dvě strany domluví. A já už jsem myslím, že pro vaše média zmiňoval, že otázka mírových jednání je věc jedna, ale vůbec zorganizovat jednání, zajistit účast jednotlivých stran a vůbec místo, kde se bude o podmínkách ukončení války jednat, je věc nesmírně složitá.
Takže Ukrajina i Rusko jednají s patřičnými mediátory, kteří se snaží tento konflikt dovést do nějakého mírového jednání. Otázka, jestli Rusko přijme ukrajinské podmínky, je podobná té, jestli Ukrajina přijme ruské podmínky. A od toho se odvíjí i to, jestli mírová jednání budou zahájena v horizontu několika dnů.