Lékaři přicházející do Británie budou zřejmě muset projít povinnými kurzy

Britská lékařská rada, která profesně zastřešuje zhruba 150 tisíc doktorů ve Spojeném království, chce zavést povinné kurzy pro lékaře přicházející do země ze zahraničí. V rámci kurzů by se měli zdokonalit v angličtině a také lépe porozumět prostředí britských nemocnic a ordinací, což by mělo přispět ke zlepšení péče o pacienty a předejít případům, kdy jazyková bariéra může dokonce ohrozit zdraví pacientů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařka

Lékařka | Foto: Sura Nualpradid

Požadavek, který má nabýt podobu zákona, vyplývá z toho, že do Británie proudí stále víc a víc lékařů ze zahraničí. Ze 150 tisíc všech lékařů je zhruba třetina těch, kteří mají jiný rodný jazyk než angličtinu. Především jde však o různá etická pravidla a o kulturu lékařského prostředí, která se může lišit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka mluví o lékařích přicházejících do Británie ze zahraničí ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Pokud to jsou lékaři z Evropské unie, tam nebývá tak velký problém, ale do Británie přicházejí i odborníci z bývalých britských kolonií a tam pak mohou nastat komunikační a jiné problémy. A s tím, jak se zvyšuje náročnost na lékařskou profesi, tak se profesní organizace, která lékaře zaštiťuje, musí tímto problémem zabývat.

Požadavek profesní organizace lékařů přišel poté, kdy lékař z Německa praktikující v Anglii zavinil při jedné ze svých služeb chybně předepsanou injekcí či dávkou smrt 70letého pacienta v hrabství Cambridgeshire. Když ji sestra aplikovala, pacient později zemřel.

V Británii z toho byl poprask a celá záležitost měla soudní dohru. Lékař odešel od německého soudu pouze s podmínečným trestem odnětí svobody a vysokou pokutou. Britům se to zdálo málo a snažili se, aby byl vydán zpátky do Británie, což se nepodařilo.

Čeští lékaři přicházející do Británie dostanou oproti České republice trojnásobný až čtyřnásobný plat, ale musí projít kromě základního jazykového testu také atestacemi, což trvá tři až pět let. Lékaři při nich musí vyměnit různá pracoviště v různých částech Velké Británie.

Ivan Kytka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme