V Nepálu při přistání havarovalo letadlo se 72 lidmi na palubě, nejméně 68 lidí zemřelo
BREAKING: Yeti Airlines plane carrying more than 70 people crashes in Pokhara, Nepal pic.twitter.com/iUMQ4N16sE
— BNO News (@BNONews) January 15, 2023
Letoun nepálské společnosti Yeti Airlines, který odstartoval se 72 lidmi na palubě z Káthmándů, v neděli havaroval v nepálském městě Pokhara. Neštěstí si podle posledních údajů, které poskytl nepálský úřad pro civilní letectví, vyžádalo nejméně 68 mrtvých. Údaje o obětech rychle stoupají, ovšem počty uváděné různými zdroji se liší.
Mluvčí letecké společnosti v aktualizovaném prohlášení oznámil, že na palubě cestovalo 15 cizinců: pět Indů, čtyři Rusové, dva Jihokorejci a po jednom člověku z Irska, Austrálie, Francie a Argentiny
V Nepálu objevili letadlo, které havarovalo s 22 lidmi na palubě. Dosud našli 14 obětí, pátrání pokračuje
Číst článek
Na záchranných pracích se podílí na 300 policistů a také příslušníci armády, řekl agentuře DPA mluvčí policie. Na záběrech z místa neštěstí jsou vidět plameny stoupající z trosek. Nepálská televize ukázala také záběry davů lidí, kteří se v blízkosti havárie shromáždili.
Khum Bahádur Chhetri letadlo pozoroval ze střechy svého domu a agentuře Reuters popsal dráhu stroje před nehodou. „Viděl jsem, jak se letadlo třese, pohybuje se doleva a doprava a pak se náhle jeho příď prudce sklonila a stroj spadl,“ řekl. Dodal, že místní obyvatelé odvezli dvě osoby do nemocnice.
„Polovina letadla leží na svahu,“ řekl agentuře Reuters Arun Tamu, jeden z místních, který na místo dorazil několik minut po pádu letounu. „Druhá polovina spadla do soutěsky řeky Seti,“ dodal. Na druhé z míst se záchranáři dostávají jen s potížemi.
Přistávací manévr
List The Kathmandu Post napsal, že letadlo havarovalo mezi mezinárodním letištěm v Pokhaře a starým letištěm v tomto městě. Jedno z videí zveřejněných na twitteru naznačuje, že se tak stalo při přistávacím manévru. Pokhara je vyhledávanou turistickou destinací a nachází se asi 200 kilometrů severozápadně od Káthmándú.
Boeing skončil s výrobou legendárního modelu 747, jeho první let se uskutečnil před více něž 50 lety
Číst článek
Dvoumotorové letadlo ATR 72 bylo podle webové stránky FlightRadar24 staré 15 let a bylo vybaveno starým transpondérem - zařízením pro vysílání identifikačních znaků. Mezi 72 lidmi na palubě byly čtyři členové posádky a dva kojenci, uvedl mluvčí letecké společnosti. Zhusta používaný stroj vyrábí společný podnik Airbusu a italské společnosti Leonardo; firmy se k havárii zatím nevyjádřily.
Flotila Yeti se podle webu aerolinek skládá ze šesti takových strojů včetně toho, který se zřítil. Společnost se označuje za předního domácího dopravce. Vlastní také společnost Tara Air a obě společně nabízejí „nejširší leteckou síť“ v Nepálu, uvádí Yeti.
Evropská unie od roku 2013 zakázala nepálským leteckým společnostem vstup do svého vzdušného prostoru s odvoláním na obavy o bezpečnost.
V Nepálu se nachází osm ze 14 světových osmitisícovek včetně nejvyšší hory světa Mount Everest. V zemi s velmi hornatým terénem a rychlými změnami počasí jsou letecké havárie relativně časté. Řada letišť leží v místech, kam se lze jen obtížně dostat jiným dopravním prostředkem.