Levicoví aktivisté chtějí obsadit nepoužívané berlínské letiště Tempelhof
Až 10.000 lidí včetně levicových radikálů chce dnes vzít "útokem" opuštěné berlínské letiště Tempelhof a obsadit ho. Vadí jim, že navzdory slibům zůstává obří zelená plocha v centru Berlína bez využití. Očekávají se střety s policií.
Ta bude areál o rozloze 386 hektarů pečlivě střežit a pokusům o vniknutí na plochu letiště hodlá i s použitím psů a těžké techniky zabránit. Dana Rieselowová ze sdružení "Tempelhof pro všechny" ujistila, že cílem akce není vyvolat střety s pořádkovými silami.
Žhářské útoky v Berlíně v posledních hodinách ale naznačují, že do města dorazili taky všeho schopní levicoví radikálové. Aktivisté už minulý víkend cvičili v jednom z berlínských parků, kterak překonat dvoumetrový plot zakončený ostnatým drátem, který letiště obepíná. Návody umístili taky na internet.
Pětaosmdesátiletá historie slavného letiště se definitivně uzavřela loni v říjnu. Uzavření Tempelhofu, stejně jako dalšího západoberlínského letiště Tegel, bylo podmínkou pro vybudování obřího vzdušného přístavu na jihovýchodě německé metropole. Rozhodnutí ale až do posledních okamžiků vyvolávalo emoce.
Letiště se proslavilo v letech 1948 a 49 během sovětské blokády západních sektorů Berlína. Plány moskevského vedení tehdy ztroskotaly díky obětavosti spojeneckých pilotů, kteří na Tempelhof vozili drahocenné zásoby. Unikátní letecký most, kterým Britové, Američané i Francouzi udrželi Západoberlíňany při životě, má své pevné místo ve světových dějinách.
K tématu si můžete také přečíst:
Provoz na známém berlínském letišti Tempelhof po 85 letech definitivně končí
Referendum o udržení provozu na berlínském letišti Tempelhof zkrachovalo
Berlíňané rozhodují v referendu o dalším osudu letiště Tempelhof
V Německu vrcholí debata o dalším osudu slavného letiště Tempelhof
Budoucnost berlínského letiště Tempelhof je nejasná