Levné bydlení v maďarské Rajce láká Slováky. Už tam tvoří většinu obyvatel
V maďarské obci Rajka, která leží na hranici se Slovenskem, tvoří podle nejnovějších čísel většinu Slováci. Převážně jde o obyvatele Bratislavy, kteří se do Maďarska přestěhovali kvůli levnějšímu bydlení.
Z peněz za prodej bytu 3+1 v Bratislavě si jejich majitelé mohli v Rajce koupit dům se zahradou.
„Mohli si za cenu bytu koupit dům a ještě jim zůstaly peníze na auto, na zařízení a vyrovnali si možná ještě nějaké jiné dluhy. Tím pádem všichni najednou byli střední vrstva,“ říká pan Igor Heriban, který se do Rajky přistěhoval před deseti lety.
O zájmu Slováků o bydlení v maďarské Rajce mluvil zpravodaj ČRo Petr Vavrouška
Tehdy prý bydlelo v Rajce jen asi pět či šest slovenských rodin.
„Postupně se to zvětšovalo, nejprve bylo obyvatel padesát, sto, a potom přišla taková masová výstavba, že se začaly stavět takové bytovky, takže to rapidně stoupalo,“ podotýká pan Igor. „Možná půl Rajky jsou vysloveně nové ulice,“ dodává.
Dá se předpokládat, že zájem Slováků o bydlení v maďarském příhraničí potrvá i dál. V Rajce dnes nabízí služby několik slovenských realitních kanceláří.
Kromě levného bydlení mají Slováci za hranicí i levnější energie či daň z nemovitosti a ani s dopravou není problém, protože Rajku se slovenskou metropolí spojuje bratislavská MHD.
I když Slováci tvoří v obci většinu, na jejím chodu se nijak nepodílejí. Žádný Slovák není v zastupitelstvu a ani v místní škole není jediný slovenský žák – ti dojíždí většinu do Bratislavy.
Dalo by se říct, že Slováci v Maďarsku pouze přespávají. Zpravidla pracují na Slovensku a ani se neučí maďarsky. Soužití obou národností je však bez výraznějších konfliktů.