Libyi chybí fungující policie a justice. Tisíce lidí marně čekají na soud
Zajatci libyjských ozbrojenců, kteří svrhli režim Muammara Kaddáfího, žijí v improvizovaných věznicích a detenčních táborech a jejich vazba je ilegální, protože o ní nerozhodl žádný soud. Nemají své právníky a podmínky, v nichž jsou nuceni přežívat, jsou namnoze tristní. Někteří z nich si zřejmě prošli i mučením. O osudu zajatců mluví čerstvá zpráva generálního tajemníka OSN.
Bývalí libyjští povstalci nezákonně vězní zhruba sedm tisíc zajatců, většinu z nich tvoří černoši. Plukovník Muammar Kaddáfí se totiž při svém pokusu o potlačení bojů a povstalců opíral hlavně o žoldnéře ze subsaharské Afriky, a proto proti černochům v Libyi rostla velká zášť.
Mnozí lidé, kteří do Libye ze subsaharské Afriky přijeli pouze pracovat, upadli v podezření, že bojovali za plukovníka Kaddáfího. Proto je povstalci zajali a zacházeli s nimi mnohdy nemilosrdně. Některé z nich dokonce zastřelili úplně bez soudu.
Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák mluví o lybijských zajatcích v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
Mezi zajatými jsou také Libyjci, kteří upadli v podezření, že zrazovali libyjský národ tím, že spolupracovali s plukovníkem Kaddáfím a třeba ještě škodili nějak konkrétně svým spoluobčanům.
Nový libyjský ministr vnitra, s nímž mluvil zvláštní zmocněnec generálního tajemníka OSN pro Libyi, říká, že taková veřejná kritika ho vlastně povzbudí, posílí a že se mu proti těmto nešvarům bude daleko lépe bojovat.
Nová libyjská vláda se teprve musí prosazovat proti nejrůznějším ozbrojeným uskupením, která svrhla ve společném úsilí Muammara Kaddáfího. Mnohé z těchto skupin ani nepodléhaly přechodnému vedení země, které existovalo ještě před novou přechodnou vládou.
Nová libyjská vláda musí tyto skupiny odzbrojit, převést je pod svou kontrolu, ale má také jiné úkoly – musí chystat ústavu a musí zajistit, aby Libye byla hospodářsky prosperující zemí, k čemuž má nejlepší předpoklady.