Lídři evropských zemí chtějí prověřovat migranty už v Africe. Na jejich identifikace by mělo dohlížet OSN

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí v Paříži vyzvali k přísnějším a jasnějším opatřením proti nelegální migraci z Afriky do Evropy. Lídři Francie, Německa, Itálie a Španělska pak ve společném prohlášení podle agentury AP uvedli, že azylovou proceduru se zvlášť zranitelnými migranty je podle nich potřeba zahájit už v Africe.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitelé čtyř evropských zemích na minisummitu v Paříži

Představitelé čtyř evropských zemích na minisummitu v Paříži | Foto: Charles Platiau | Zdroj: Reuters

Proces v Nigeru a Čadu, na nějž by dohlížela uprchlická agentura OSN, by podle představitelů evropských zemí umožnil těmto uprchlíkům legálně a bez rizika přijet do Evropy. Evropští vůdci se také shodli na pomoci těmto zemím s hraničními kontrolami.

Schůzky v Paříži, která se podle světových tiskových agentur věnovala také boji proti terorismu, se kromě Macrona a Merkelové zúčastnili španělský premiér Mariano Rajoy, předseda italské vlády Paolo Gentiloni, libyjský premiér Faíz Sarrádž a prezidenti Čadu Idriss Déby a Nigeru Mahamadou Issoufou. Tyto dvě země sousedí s Libyí, odkud se migranti vydávají k italským břehům. 

Macronových sto dní v Elysejském paláci. Třetina Francouzů je zklamaná, ukazuje průzkum

Číst článek

Macron podle agentury AFP navrhl, aby už v Nigeru a Čadu byly identifikovány osoby, které mají právo na azyl, a co nejrychleji jim bylo zajištěno bezpečí. Na proces by podle něj měl dohlížet Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Migrační krize se podle něj týká každého a nikdo ji nemůže vyřešit sám.

Afričtí lídři na summitu podle AP požadovali, aby jim Evropa více pomáhala v boji proti pašerákům lidí tak, aby tyto osoby měly možnost legálního výdělku. Předseda libyjské vlády Sarrádž uvedl, že potřebuje silnější podporu v boji proti převaděčům a na ochranu jižní hranice země.

„Problémem je chudoba,“ uvedla šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová, která se schůzky také účastnila. Připomněla, že Evropská unie a členské země ročně na africkém kontinentu investují 20 miliard eur, v přepočtu téměř 522 miliard Kč.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme