Francie uzavře v severním Mali několik svých základen a sníží počet vojáků téměř na polovinu
Francie se chystá snížit počet svých vojáků v oblasti Sahelu na 2500 až 3000, oznámil v pátek podle zahraničních agentur prezident Emmanuel Macron. Nyní je v zemi asi 5100 příslušníků francouzské armády. Počty vojáků chce Paříž omezit zejména uzavřením některých základen v severním Mali ještě do konce letošního roku. Francie oznámila úmysl zmenšit svou přítomnost v severní Africe již před několika týdny.
„Provedeme to ve fázích,“ řekl k chystanému částečnému odchodu francouzských vojáků Macron, aniž poskytl podrobnosti. Armáda však podle něj do začátku příštího roku uzavře některé základny v severním Mali, které byly součástí končící francouzské mise Barkhane, jež v oblasti působí od roku 2014.
Francie zvažuje stažení vojáků z Mali. Macronovi vadí druhý vojenský puč Goity za necelý rok
Číst článek
Podle Macrona, který hovořil po virtuálním summitu s lídry skupiny G5 Sahel (Čad, Mauritánie, Niger, Burkina Faso a Mali), budou mít francouzští vojáci do budoucna dva cíle.
Prvním z nich je „zneškodnění a rozbourání vysokého vedení dvou nepřátelských organizací“, a to Al-Káidy a Islámského státu. Druhým cílem je podporovat bojeschopnost regionálních ozbrojených sil.
Francouzská armáda podnikla intervenci do Mali v roce 2013 ve snaze vyhnat radikálně-islamistické povstalce z měst na severu země. Postupně svoje působení rozšířila i do dalších zemí v regionu, aby pomohla stabilizovat celou oblast Sahelu.
Islamisté však stále podnikají útoky proti místním vojenským cílům i proti civilistům, podle řady expertů navíc přiživují spory mezi místními etniky, čímž dále destabilizují situaci. Jen od začátku letošního roku zemřely stovky lidí při výpadech radikálů na vesnice u hranic Nigeru a Mali.
Ačkoliv místní vlády pomoc Francie vesměs vítají, řada kritiků pokládá přítomnost francouzských vojáků za pozůstatek francouzské nadvlády z koloniální éry.