Čeští vojáci v Mali najeli s vozem na výbušninu. Armáda uvedla, že se nikdo nezranil a jsou v pořádku

České vojenské vozidlo v Mali v sobotu dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda. Dodala, že další informace nebude sdělovat.

Bamako/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výcvik v Mali

Výcvik v Mali | Zdroj: Armáda České republiky

„V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat,“ uvedla armáda.

V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat.

15:41 – 19. 06. 2021

45 1127

V Mali od roku 2014 působí rozsáhlá mise Barkhane, zaměřená na boj s islámskými radikály. V jejím čele stojí Francie, která koordinuje další země subsaharské Afriky uskupené v rámci G5 Sahel, jejímiž členy jsou Burkina Faso, Mali, Mauritánie, Niger a Čad. Součástí mise jsou také ozbrojené složky spřátelených zemí, mezi kterými jsou od letošního roku také čeští vojáci. Působit tam může do 60 českých vojáků.

Dalších téměř 80 českých vojáků je zapojeno do výcvikové mise Evropské unie EUTM, čtyři čeští důstojníci pak působí v mírové misi OSN (MINUSMA).

Operace Barkhane

  • Předcházela ji operace Serval, kterou 11. ledna 2013 zahájil někdejší francouzský prezident François Hollande. Jejím cílem bylo znovupřipojit severní část Mali k centrální části země. Rok před zásahem francouzských vojáků na severu vyhlásili etničtí Tuaregové nezávislý stát Azawad. Mise byla úspěšná.
  • Navázala na ni operace Barkhane v roce 2014, jejímž cílem je potlačit v oblasti subsaharské Afriky tendence islamistických radikálů z řad Tuaregů.
  • Na misi se podílí řada zahraničních jednotek. Kromě Francie v oblasti Sahelu intervenují také Spojené státy, Kanada nebo Česká republika.
  • Současný francouzský prezident Emmanule Macron 10. června 2021 deklaroval, že očekává stažení svých vojáků z oblasti v blízké době.

aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme