Výměna vlajek i předání klíče. Francouzská armáda předala základnu v Timbuktu Malijcům
Jednotky francouzské armády, které v misi Barkhane devět let v Mali bojovaly proti radikálům, v úterý předaly základnu v Timbuktu do rukou malijské armády. Za přítomnosti představitelů místních úřadů i Organizace spojených národů (OSN) vyměnili vojáci francouzskou vlajku za malijskou, píše AFP. Velitelé si předali symbolický dřevěný klíč. Malijská armáda má i nadále podporu 2200 vojáků z mírové mise OSN, kteří v Timbuktu zůstávají, uvedla AP.
Francie oznámila své rozhodnutí snížit počet francouzských vojáků v oblasti Sahelu v červenci.
Čech, který navštívil obří tábor u Mali: Uprchlíci chtějí perspektivu a vrátit se domů, ne cestovat do Evropy
Číst článek
Tehdy jich v neklidné africké oblasti bylo asi 5100, do léta příštího roku by jich tam mělo zůstat asi 3000 a další budou odcházet i v následujících letech. Přímo na základně v Timbuktu zůstává podle AFP asi 150 francouzských vojáků.
Timbuktu, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, má pro Francii i symbolický význam. Právě zde v únoru 2013 tehdejší prezident François Hollande oficiálně oznámil zahájení francouzské vojenské intervence v Mali s cílem vyhnat radikálně-islamistické povstalce z měst na severu země.
Postupně Francie svoje působení rozšířila i do dalších zemí v regionu, aby pomohla stabilizovat celou oblast Sahelu.
V Mali, Nigeru a Burkině Faso v současnosti získávají stále větší vliv radikální skupiny hlásící se k teroristickým organizacím Al-Káida a Islámský stát. Letos už při výpadech radikálů zemřely stovky lidí. Navzdory zahraniční vojenské pomoci tyto chudé státy nedokážou radikálům účinně čelit.