Manželka vlivného čínského politika se údajně přiznala k vraždě britského podnikatele

Čínská státní agentura vydala prohlášení, ve kterém se manželka vysokého stranického funkcionáře Po Si-laje přiznává k vraždě britského podnikatele Neila Heywooda. Toho našli mrtvého v listopadu v hotelovém pokoji ve městě Čchung-čchingu. Soud, v němž obžalované ženě Ku Kchaj-laj hrozí trest smrti, začal ve čtvrtek, kdy byl taky odročen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vlivný čínský politik Po Si-laj (vpravo) s manželkou Ku Kchaj-laj

Bývalý vlivný čínský politik Po Si-laj (vpravo) s manželkou Ku Kchaj-laj | Zdroj: Reuters

„Už před tím soudem prosáklo z okruhu vyšetřovatelů do hongkongských médií, že ona se přiznala a přímo řekla vyšetřovatelům: ‚Ano, zabila jsem Neila Heywooda a jinak si napište do toho přiznání, co chcete.‘ V jejím prohlášení se hovoří o tom, že to udělal proto, aby bránila svého manžela a svého syna,“ řekla sinoložka Olga Lomová.

Dnes vydala čínská státní agentura prohlášení, ve kterém obviněná přiznává, že se skutečně „podílela na tragédii britského byznysmena a že je připravena klidně přijmout jakýkoliv trest“. Ku Kchaj-laj také uvádí, že jednala po nervovém otřesu, když kdosi vyhrožoval jejímu synovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sinoložka Olga Lomová mluví o případu vraždy britského podnikatele v Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Jinak jsou podle Olgy Lomové čínská média jsou velmi skoupá na informace.

„Čínští občané vědí o celém případě pravděpodobně méně než my. Nejvíc informací a dohadů koluje neformálně po internetu,“ uvedla sinoložka.

Je také otázka, jak to vše dopadne na další osud Po Si-laje, donedávna stranického šéfa v důležitém městě Čchung-čchingu a taky člena stranického politbyra, který o funkce přišel a mohl by být souzen pro údajnou korupci.

„Pro něj to znamená konec kariéry, respektive konec ambicí, že letos na podzim na 18. sjezdu strany, kde bude docházet k jednou za deset let prováděné výměně nejvyššího stranického a státního vedení, tak že nemá šanci naplnit své ambice, které byly skutečně velké. On se chtěl stát členem stálého výboru politbyra a pravděpodobně jeho aspirace mířily až k úplně nejvyšší stranické funkci generálního tajemníka,“ řekla Olga Lomová.

Dodala, že si myslí, že na pozadí celého případu jsou politické třenice v nejvyšším vedení Komunistické strany Číny.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme