Zákaz zahraničních studentů zničí Harvard, jak ho známe, míní profesorka. Ti tvoří čtvrtinu studujících
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa zakázala Harvardu, jedné z nejprestižnějších amerických univerzit, přijímat zahraniční studenty. Ti stávající mají přestoupit na jiné školy, jinak jim bude hrozit odebrání víz. Cizinci přitom na škole tvoří asi čtvrtinu studentů. „Tohle zničí univerzitu, jak ji známe,“ řekla deníku New York Times předsedkyně harvardské pobočky Americké asociace univerzitních profesorů Kirsten Weldov.
Na kampusu se podle amerických médií rychle začala šířit nejistota a zahraniční studenti zaplavili studentské chatovací skupiny, ve kterých řeší, co dělat dál. Jednou z nich je i Sarah Davisová, Australanka, která má příští týden ukončit studium. Zda svůj magisterský titul dostane, si jistá není.
Harvard dostal od Trumpovy vlády zákaz přijímat zahraniční studenty. Ti stávající musí přestoupit
Číst článek
Pravděpodobně však v zemi nebude moct zůstat a nastoupit do práce. Její setrvání v zemi totiž závisí na sponzoringu ze strany univerzity. Doposud totiž platilo, že absolventi mohli získat vízum na další až tři roky po odpromování.
„Je to neuvěřitelné zklamání, když vám v jednom okamžiku vezmou něco, na čem jste tak tvrdě pracovali a skončíte v nejistotě,“ řekla Davisová.
Ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová v televizi Fox News svoje rozhodnutí zdůvodnila údajným ohrožením bezpečnosti na kampusu. Dodala, že by případ Harvardu měl být varováním pro další univerzity.
„Tato administrativa činí Harvard odpovědným za podporu násilí, antisemitismu a za koordinaci s Komunistickou stranou Číny na jeho akademické půdě. Pro univerzity je výsadou, nikoli právem, přijímat zahraniční studenty, a těžit tak z jejich vyššího školného, které jim pomáhá naplnit mnohamiliardové nadační fondy,“ uvedla Noemová.
Vystrašilo nás to. Jeden den bez financí jsou roky výzkumu, říká badatelka o tlaku Trumpovy vlády
Číst článek
V akademickém roce 2024/2025 bylo na Harvardu zapsáno 6793 zahraničních studentů, což představuje zhruba 27 procent celkového počtu studentů.
Harvard uvedl, že je „odhodlán udržet si schopnost hostit naše zahraniční studenty a vědce, kteří pocházejí z více než 140 zemí a obohacují univerzitu i tento národ“, píše se v prohlášení na webových stránkách.
I přes to se ale mezi studenty šíří panika. „Sledovat, jak se můj sen a sny mých zahraničních vrstevníků mění v noční můru, je jedním z nejtěžších zážitků mého života,“ uvedla v textové zprávě Ella, studentka prvního ročníku z Kanady. „Všichni šílí. Nikdo neví, co má dělat,“ popisuje mladý Brit.
‚Líheň liberalismu‘
Střet Trumpovy administrativy s nejstarší a nejbohatší univerzitou v zemi se vyostřil poté, co vedení školy jako první otevřeně vzepřelo požadavkům Bílého domu na změny v elitních školách. Ty Trump kritizuje jako líhně liberalismu a antisemitismu.
Administrativě se vedle některých studijních programů nelíbí také protesty na podporu Palestiny, které studenti organizují. Izraelští studenti ovšem namítají, že tlak vlády na jejich protestující spolužáky a vyučující situaci nijak nepomáhá, poznamenává agentura AP.
Federální vláda poškrtala Harvardu granty o 2,6 miliardy dolarů a donutila ho, aby si většinu svého rozsáhlého výzkumu financoval sám. Prezident Donald Trump také prohlásil, že chce univerzitu zbavit statusu osvobození od daní.