Z pánského časopisu do úřadu premiéra. Kdo je Ficova asistentka a jak dovedla novináře k mafii?
Kto je Mária Trošková https://t.co/pv1vqBMbGY pic.twitter.com/7BkfwyICZR
— Aktuality.sk (@Aktualitysk) February 28, 2018
Třicetiletá Mária Trošková se do hledáčku slovenských médií dostala v minulosti už několikrát, ať už pro odvážné fotografie v pánském magazínu, nebo kvůli práci asistentky slovenského premiéra Roberta Fica. Teď je na ni pozornost upřena víc než kdy předtím – právě ona měla dovést zavražděného novináře Jána Kuciaka k italské mafii na Slovensku.Kvůli případu ve středu dočasně opustila své místo u předsedy vlády.
„Někdy koncem roku 2016 a začátkem roku 2017 se média věnovala Márii Troškové a zejména bulvár řešil její vzhled a měl sexistické poznámky k její práci. Nás s Jánem ale zhruba ve stejném čase zajímalo, kdo je Mária Trošková a odkud přišla,“ řekl v rozhovoru pro deník Sme novinář Adam Valček.
Vražda slovenského novináře: Zabíjela jedna zbraň, stále ji hledáme, řekl policejní prezident
Číst článek
Odpovídal tak na otázku, jak se s kolegou, který byl minulý týden spolu se svou přítelkyní zavražděn ve svém domě ve Velké Mači, dostali k tématu italské mafie na Slovensku.
Když se podívali do obchodního rejstříku, zjistili, že Trošková podnikala s Antoniem Vadalem – když si jeho jméno zadali do vyhledávače, ukázalo se, že se hned několik Vadalů objevuje mezi jmény členů italské zločinecké skupiny 'Ndrangheta. Podle Sme využívala 'Ndrangheta Antonia k přepravě zboží.
Trošková s podnikatelem italského původu v srpnu 2011 založila soukromou firmu GIA Management. Dvojice se poznala během doby, kdy Trošková pracovala na ministerstvu hospodářství. Podle výpisu z obchodního rejstříku se společnost věnovala třeba průzkumu trhu, donáškovým službám i odtahu automobilů, později se přidalo podnikání v energetice.
Doporučení kamaráda
Trošková z firmy po necelém roce odešla, Vadala se pak společnosti po dvou neúspěšných pokusech podnikat v energetice v roce 2016 zbavil skrze podnikatele Pietra Catroppa, který měl podle Kuciaka také vazby na 'Ndranghetu. Catroppovu další firmu Prodest podle deníku Sme monitorovala slovenská tajná služba SIS.
Bratislavský soud loni povolil sledování hovorů telefonního čísla firmy Prodest, jejímž společníkem byl někdejší poslanec Ficovy strany Smer-sociální demokracie a nynější tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň.
Právě pro něj Trošková začala později pracovat jako asistentka, konkrétně od roku 2014. Mezi její pracovní povinnosti patřilo například připravování tiskových podkladů pro návrhy zákonů či výstupy pro média. Jak na asistentku přišel, nechtěl Jasaň prozradit. Pro Nový čas pouze řekl, že mu ji doporučil kamarád.
'Pochopila, jak v životě postupovat'
Po boku slovenského premiéra se poprvé objevila podle serveru Aktuality.sk začátkem dubna 2014, a to během jeho návštěvy střední průmyslové školy v Novém Mestě nad Váhom. Podle Kuciaka na úřadu vlády začala pracovat v březnu 2015.
Poslední text zavražděného novináře Kuciaka: Italská mafie na Slovensku. Její chapadla sahají i do politiky
Číst článek
Na úřadu vlády v současnosti působí v pozici hlavní poradkyně. Postupem času vyšlo najevo, že Trošková se v roce 2007 účastnila soutěže Miss Universe. Pozornosti se jí ze strany médií dostalo především za odvážné fotografie v pánském časopise.
O podnikatelském propojení Troškové a Jasaně na Vadalu již v roce 2016 psal slovenský týdeník Plus 7 dní. Bývalý redaktor časopisu Ivan Mego nyní potvrdil, že téma organizace 'Ndrangheta předal Kuciakovi, protože jemu samému vydavatelství neumožnilo získané informace publikovat.
„Myslel jsem si, že půjde pomaleji, ale v zásadě mě to nepřekvapilo, protože velmi rychle pochopila, jak v životě postupovat,“ vzpomínal na Troškovou už v roce 2016 bývalý ministr hospodářství Pavol Rusko, pro kterého několik měsíců pracovala a který je v současnosti obviněn z objednání vraždy.
Na úterní tiskové konferenci se Troškové Fico nepřímo zastal. Řekl, že spojovat nevinné lidi s dvojnásobnou vraždou je přes čáru a informace o jeho asistentce jsou staré – v září 2016 o nich podle něj psal třeba týdeník Plus 7 dní.