V Bratislavě dav lidí zaplnil náměstí u úřadu vlády už před začátkem protestu a skandoval hesla také proti premiérovi Robertovi Ficovi. Demonstrace Slováků se konala také na náměstí Svobody v Brně.
Slovenští aktivisté začali svolávat demonstrace na podporu proevropského směřování země po návštěvě premiéra Roberta Fica (Směr) v Moskvě. Na to reaguje poslanec Marián Kéry (Směr).
Podpora kabinetu Fica v parlamentu je stále otázkou. Jazýčkem na vahách se stala Národní koalice, skupina rebelů kolem poslance Huliaka, kteří přestali spolupracovat se Slovenskou národní stranou.
„Nevím, jestli máme dostatek sil, abychom zvládli tento virus, který se šíří světem a tvrdí, že ženy už to přehnaly a je třeba je zase poslat zpět do kuchyně k hrncům,“ říká Vášáryová.
Fico tvrdí, že prezident Petr Pellegrini získal od Slovenské informační služby mimořádně závažné informace. Opozice a organizátoři protivládních demonstrací obvinění z příprav převratu odmítají.
Slovenský premiér Robert Fico obvinil opozici z přípravy převratu v zemi. Uvedl rovněž, že v zemi působí vojenská jednotka Gruzínská legie, která je pod kontolou ukrajinské vojenské rozvědky.
„Nikdy jsem o Ficovi neměl vysoké mínění. Změnil se, ale nikoliv k lepšímu. Zajímá ho jen, aby si chránil svůj zadek a zůstal u moci. Vládne nám hochštapler, oportunista, populista,“ uvedl Dzurinda.
Na začátku roku vypršela pětiletá obchodní smlouva mezi ukrajinským Naftohazem a ruským Gazpromem. Neprodloužením kontraktu tak Ukrajina dle očekávání tranzit ruského plynu přes své území ukončila.
„Určitě to není jen rétorická přestřelka nebo ukazování svalů, má to ekonomickou podstatu,“ říká o sporech mezi Slovenskem a Ukrajinou novinářka Petra Procházková.
Slovenský premiér zvláště kritizoval česká média za obraz, který podle něj vytváří o slovenské politické reprezentaci. „Ten je daleko za únosností a jakoukoliv představou o slušnosti,“ tvrdil Fico.
Slovenské vládní koalici se už od podzimu drolí většina. Premiér Fico zatím nepřišel s řešením a prohlubující problémy svádí na koaliční partnery. Přečtěte si pět scénářů, jak z této situace ven.
Podle opozičního poslance Juraje Krúpy může jít o vykonstruovaná obvinění. Opozice už dříve tvrdila, že Fico se vyjádřeními o převratu jen snaží odklánět pozornost.
„Mně se to jeví, že se převrat v podstatě nastoluje, vidíc pravděpodobnost předčasných voleb, jako jedno z hlavních volebních témat,“ řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Marek Maďarič.
Slovenské ministerstvo zahraničí vyjádřilo ukrajinskému velvyslanci nesouhlas s výroky Kyjeva, které považuje za zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska.
V reakci na demonstrace Robert Fico prohlásil, že zahájí debatu s cílem postavit hráz proti progresivismu. Tomáš Němeček v rozhovoru pro Český rozhlas Plus říká, že tak chce hlavně odvést pozornost.
„Nejreálnější by bylo, pokud by Slovensko koupilo plyn na rusko-ukrajinských hranicích a tento plyn se přepravoval jako slovenský plyn přes území Ukrajiny,“ řekl Fico v hospodářském výboru.
Koaliční strana Hlas vyloučila ze svých řad v pátek dva své poslance. Vláda Roberta Fica tím tak mohla přijít o většinu ve slovenském parlamentu. To se ale teprve ukáže.
„Na příkladu Slovenska vidíme, kam až může dojít, když necháme politickou rétoriku a ostré lokty politiků zajít příliš daleko,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... Jelínek.
Slovenský premiér Fico by mohl v předčasných volbách získat pro něj výhodnější koaliční partnery. Podle průzkumů by ale aktuálně zvítězila opoziční strana Progresivní Slovensko.
„Vůbec nevím, co se bude dít za měsíc. V tom je, myslím, ta nebezpečnost a jistá bezvýchodnost vývoje na Slovensku,“ říká v rozhovoru šéfredaktor práva Petr Šabata.
Fico v sobotu v reakci na páteční mohutné demonstrace za proevropské směřování země řekl, že jsou organizovány na základě lží a zahraniční aktéři budou vyhoštěni.