Slovensko má v posledních měsících vážné spory se spojenci z EU a NATO. Kvůli svému destruktivnímu přístupu, spojenectví s Orbánovským Maďarskem či benevolenci vůči Rusku dovedl Slovensko do izolace.
Původně se očekávalo, že by se ve čtvrtek mohlo podařit dosáhnout politické shody na novém, osmnáctém balíčku protiruských sankcí, proti se ale v tomto případě vedle Maďarska staví i Slovensko.
Slovenský premiér to uvedl po schůzce s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. V minulosti opakovaně kritizoval plán postupně zastavit veškerý dovoz ruského plynu do konce roku 2027.
Slovenská ústava prošla od vzniku samostatného Slovenska více než dvaceti změnami a úpravami. Poslední ústavní novelu se v minulých dnech snažila protlačit vládní koalice premiéra Roberta Fica.
„Kdybychom mluvili o tom, že by Slovensko směřovalo k neutralitě a že by na tom na ministerstvu obrany silně pracovali, tak to rozhodně ne,“ přiblížil Radiožurnálu sociolog a politolog Michal Vašečka.
Fico chce získat přízeň voličů a posílit svoji moc.Tvrdí, že změna systému je nutná kvůli zachování konkurenceschopnosti Evropy. Poukázal přitom na rychlý ekonomický růstu v Číně a ve Vietnamu.
Ministr spravedlnosti Boris Susko mluví o posílení ochrany tradičních hodnot a zachování kulturního dědictví. Ombudsman a liberální poslanci v opozici varují před omezením standardů lidských práv.
Fico v uvedené souvislosti zpochybňoval navyšování výdajů na obranu. Tvrdil rovněž, že všichni mluví o válce. Podle Michala Šimečky by Ficova slova v praxi znamenala vystoupení Slovenska z NATO.
Novináři prošli více než 180 vládních nákupů. Došli k závěru, že Ficova vláda investovala do zbrojení sumu rovnající se třetině investic do obrany za uplynulých 12 let.
Slovenský premiér Robert Fico má dnes takový vliv na sociálních sítích, že se před parlamentními volbami ani nemusí ukázat v předvolebních debatách, v nichž se donedávna rozhodovalo o výsledcích.
„Všichni chceme, aby válka skončila, ale my máme za to, že má skončit tak, aby se Rusku to válčení nevyplatilo. Druhá strana má názor, že má skončit za každou cenu,“ vysvětluje Petr Beitl (ODS).
Podle Kajtárové se česká finanční skupina snaží neohrozit své byznysové zájmy na Slovensku. „To už naráží na samou podstatu novinářské etiky,“ zdůrazňuje.
„Bylo by to adekvátní, kdyby tu byly známky toho, že chce někdo mařit vyšetřování a má zájem to zamést pod koberec. Nic takového se na Slovensku neděje,“ říká Roman Michelko.
Když nastoupila vláda premiéra Roberta Fica, jako jeden z hlavních cílů označila konsolidaci veřejných financí. Jedním z nástrojů, který tomu měl pomoct, bylo zavedení takzvané transakční daně.
Slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová mluvila o politické a společenské situaci na Slovensku i o tom, jaké to je být v dnešní době na Slovensku novinářem.
Kauzu vyvolala nahrávka, ve které Laťák hovořil o spojení opozice, o posledním hřebíku do Ficovy rakve a o tom, že už je jen otázkou času, kdy „půjde Fico dolů“.
Slovensko je náš jazykově nejbližší soused a Slováci náš nejoblíbenějších a bratrský národ. To platilo desítky let, podle STEMu se nyní ale Slovensko propadlo z první až na desátou příčku.
Lindtner je poradcem pro legislativu premiéra Fica, dokonce ho právně zastupuje v kauze atentátu v Handlové. Je také členem rady veřejnoprávní STVR. V minulosti ho přitom zatkli detektivové z NAKA.
Slovenský ministr zdravotnictví Kamil Šaško popřel tvrzení premiéra Roberta Fica, že pandemická dohoda Světové zdravotnické organizace o společném postupu během pandemií ohrožuje státní suverenitu.
Na premiéra Fica vystřelil před rokem důchodce. Spekulovalo se, zda tato mimořádná událost povede ke zmírnění napětí ve společnosti. S odstupem se ale dá konstatovat, že naděje vyšly na prázdno.
Zatímco česká vláda snížení závislosti na ruské ropě a plynu vyzdvihuje jako jeden ze svých největších úspěchů, Slovensko se v diverzifikaci zdrojů ani po třech letech ruské invaze nikam neposunulo.
„Zaznamenáváme vysokou míru napětí ve společnosti, která dosahuje neúnosných rozměrů,“ uvedla slovenská policie v tiskové zprávě. Dva muže obvinila z podněcování k trestnému činu.
Fico opět z rozeštvávání společnosti obvinil opozici a novináře. Opoziční Progresivní Slovensko premiérovi vzkázalo, že nejvíc oleje do ohně přilévá on sám.
Přesně rok poté, co přežil čtyři výstřely z bezprostřední blízkosti, se Robert Fico i s vládou vrací na místo činu. V Handlové plánuje celodenní program a mimo to odkrývá detaily ohledně svého zdraví.