Opozice i někteří komentátoři nyní viní koalici, že ostřelování opozičního předáka Michala Šimečky v posledních týdnech bylo jen kouřovou clonou, která měla zakrýt plánovanou konsolidaci.
Opoziční strany předem oznámily, že jejich poslanci hlasovat nebudou. Vládní koalice se ve 150členném parlamentu opírá o 79 poslanců, hlasování o Šimečkovi se jich zúčastnilo 77.
Začátek plnění předvolebních slibů vlády Roberta Fica vyvolal v Bruselu poměrně velkou pozornost. Snížila tresty za ekonomickou kriminalitu a začala rušit speciální prokuraturu.
„Není mi jasné, zda výběr nových členů rady proběhl způsobem, který je kromě jiného transparentní, otevřený a respektuje zásadu nediskriminace,“ napsala Jourová.
„Odvolání Michala Šimečky z postu místopředsedy parlamentu bude záviset na Hlasu,“ říká pro Český rozhlas Plus slovenský opoziční poslanec František Mikloško.
V tuto chvíli se podle Ivana Mikloše nedá jednoznačně říct, který z amerických prezidentských kandidátů by byl pro Ukrajinu výhodnější. „Trump by určitě dělal jinou politiku než Joe Biden," říká.
Na Slovensku podle agentury Bloomberg Komisi nejvíc vadí zrušení finanční prokuratury a změna v trestním zákoníku, kde došlo ke zmírnění trestu za drobné krádeže, nově jsou jen přestupkem.
„Moje krátká akademická přestávka může pomoci i tomu, abych lépe porozuměla vlastní pětileté zkušenosti,“ řekla o prezidentském úřadu, který v červnu po pěti letech předala Peteru Pellegrinimu.
Premiér Robert Fico útočí na rodinu šéfa Progresivního Slovenska Michala Šimečky. A to přestože Ficovi dříve velmi vadilo, pokud jeho političtí soupeři zmiňovali jeho rodinu.
V české politice se naštěstí nevyskytuje žádný Robert Fico, ale vývoj u sousedů naléhavě připomíná, jak tenká je hranice mezi slušně fungující zemí s právním státem, a systémem válcování pravidel.
„Mnozí jednoduše sklopí uši, jako se to stalo v roce 1969. Řeknou si, že jim to za to nestojí, a poddají se. Nese to znaky normalizace,“ konstatuje Michal Vašečka.
Nad Ficovým nehorázným prohlášením stojíme ve strmém údivu. Ale vlastně bychom možná ani neměli. A budeme zvědavi, jestli se někdo na české straně pokusí jeho absurdní myšlenkový oblouk papouškovat.
„Ficův Směr se jednoznačně posunul ke krajní pravici,“ říká v rozhovoru pro iROZHAS.cz a Radiožurnál bývalý dlouholetý politik a následně slovenský velvyslanec v Maďarsku i Česku Peter Weiss.
„ Jsem schopen plnit základní povinnosti, ale nejsem schopen vzít závaží a dát si desetikilometrovou túru. Sportuji přiměřeně stavu, ve kterém se nacházím,“ uvedl Fico.
Bývalý český prezident Miloš Zeman přijel na Slovensko na pozvání tamního premiéra Roberta Fica, kterého na sociální síti označil za svého dobrého přítele.
O svůj pohled na vývoj slovenské politiky a společnosti se podělí novinář Adam Blaško. Okomentuje také zmizení prezidenta Pellegriniho z politického a veřejného života.
„Jestli chcete vyhrát volby, musíte lidi přesvědčit, ne označit za nepřítele,“ říká bývalý ministr financí a viceguvernér Evropské národní banky Ivan Pilip.
Trojice slovenských vládních stran ve společném prohlášení tvrdí, že lidé skandovali štvavá hesla a že za případný další útok na představitele vládní koalice bude nést odpovědnost politická opozice.
Soltész pochybuje o setrvání Slovenska v Evropské unii a dalších západních strukturách. Podle jeho slov Vladimir Putin už Slovensko dobyl, a to bez jediného výstřelu.
Bývalý šéf slovenské speciální prokuratury Dušan Kováčik byl před čtyřmi lety odsouzen na osm let za korupční kauzu. Před několika dny byl ale popuštěn na svobodu.
70. léta jsou zpátky, tvrdí odvolaný šéf Slovenského národního divadla. Začala snad u sousedů normalizace? Proč končí elitní policejní útvar? A jak moc je Fico naštvaný?
Ředitel tajné služby je jedním z nejvlivnějších funkcionářů v zemi. Opozice proto vyčítala premiérovi, že se Gašpar junior nikdy nevěnoval bezpečnostním otázkám.
Po atentátu v půlce května byl Robert Fico (Směr) na pokraji smrti, teď je však zpět v čele slovenské vlády a opět pevně řídí zemi. Ve smířlivé náladě se nevrátil, je spíš v bojovném naladění.