Netrvalo to dlouho a šéf nejmenší koaliční strany SNS Andrej Danko je opět v otevřené válce s koaličními partnery. Novým tématem sváru je transakční daň, která platí teprve od 1. dubna.
Fico velvyslance zemí EU ve svém projevu odsoudil. „Historie druhé světové války nás musí spojovat,“ kritizoval. Podle něj nesly někdejší národy Sovětského svazu největší oběť v boji proti fašismu.
Organizátoři reagují na návrh zákona, kterým chtějí poslanci označit vybrané nevládní organizace jako lobbisty. Původně zákon počítal s tím, že budou organizace označeny jako zahraniční agenti.
Po téměř čtyřměsíční pauze zasedl v týdnu na řádné schůzi slovenský parlament. V mezidobí byl paralyzován kvůli vzpouře poslaneckých rebelů, které si premiér Robert Fico získal ministerskými křesly.
Nynější vlna demonstrací pod názvem Slovensko je Evropa odstartovaly po prosincové schůzce Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jehož země v únoru 2022 vojensky zaútočila na Ukrajinu.
Jde o snahu vyřešit koaliční krizi a znovunastolit stabilitu vlády Roberta Fica (Směr). Migaľ byl do parlamentu zvolen jako člen vládní strany Hlas, ta jej však před nedávnem ze svých řad vyloučila.
Žalobkyně na Slovensku v pondělí podala obžalobu na útočníka, který loni v květnu střílel na premiéra Roberta Fica. S odvoláním na oznámení slovenské generální prokuratury o tom informovala média.
Dlouhodobě nejvíce lidí se účastní demonstrací právě v Bratislavě, kde se podle agentury zajišťující bezpečnost akce shromáždilo na 9000 až 11 000 lidí.
Slovenský premiér Robert Fico na začátku února opět obvinil Česko z toho, že její politici a média zasahují do vnitřních záležitostí Slovenska. Petr Fiala a další zástupci jeho vlády tvrzení odmítli.
„Je jim úplně jedno, jestli se zítra staneme ruskou gubernií, však oni už se s nimi dohodnou, zařídí se,“ napsal Ondrejcsák o představitelích slovenské vlády.
Slovenský premiér Robert Fico nesouhlasí s další vojenskou a finanční pomocí Ukrajině. Pokud v ní chtějí některé státy pokračovat, měly by to prý dělat na bilaterální bázi.
Podobně reagoval i gruzínský premiér. „Trumpa a jeho mírové úsilí odsuzují jeden po druhém lidé, kteří jsou zodpovědní za krvavou válku a chladnokrevné vyvraždění Ukrajiny a tisíců Ukrajinců.“
„Slovenská vláda má ale dvě tváře. Jedna věc jsou hlasování na domácí půdě, v Bruselu ale pak hlasuje za všechny sankce a na pomoc Ukrajině,“ říká pro Český rozhlas Plus Viera Dubačová.
Slovenský nejvyšší soud loni při rozhodování o vazebním stíhání obviněného zpochybnil, že atentát na Fica byl teroristickým činem. Ministr vnitra stíhání střelce za terorismus obhajuje.
Redakce zpravodajství odmítla, že by moderátor srovnával Roberta Fica s Adolfem Hitlerem. Moderátor podle ní pouze konfrontoval hosta s jeho absolutním a zobecňujícím tvrzením.
Český premiér Fiala se v uplynulých dnech velmi snažil sedět u stolu, kde se evropské země radí, jak reagovat na nevyzpytatelné jednání Trumpa, a to nejen o Ukrajině.
Stále více to také podle Fica vypadá, že ukrajinský prezident ve skutečnosti potřebuje tuto válku. „Dokud válka trvá, nemohou se konat demokratické volby. Těch se Zelenskyj zvlášť obává,“ řekl Fico.
Krátce před hospitalizaci se v pátek dopoledne papež setkal na plánované audienci se slovenským premiérem Ficem. S předsedou vlády papež jednal „o tématech týkajících se rodiny a výchovy“.
„Vyšetřování je v závěrečném stadiu,“ uvedla mluvčí Generální prokuratury Zuzana Drobová. Podezřelého v lednu přestěhovali z psychiatrického oddělení v Trenčíně do běžné vazby v Bratislavě.
„Rétorika na demonstracích je vedena v morální rovině. Říkají ‚slušnost‘. To je jako v roce 89,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus Pavel Kosatík. Dodává, že je škoda, že se nejedná o pokrok.
„Jsme přesvědčeni, že politickou zodpovědnost za směr, kterým se Slovensko ubírá, nese hlavně vláda Roberta Fica,“ uvedlo nejsilnější opoziční hnutí PS.