'Jejich smrt nesmí nikoho nechat lhostejným!' Svět reaguje na vraždu Jána Kuciaka a jeho snoubenky
Přední politici Evropské unie v pondělí vyjádřili zděšení nad vraždou slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. O zavraždění reportéra píšícího o údajných daňových podvodech podnikatelů spojených se slovenskou vládní stranou informovala také světová média.
Evropská unie nemůže akceptovat, aby novinář byl zavražděn kvůli své práci, zdůraznil předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani a slovenské úřady vybídl k důkladnému vyšetření případu. Své zaskočení tragickou událostí dala najevo také německá vláda.
Novináři potřebují respekt a ochranu
„Jsem otřesen hroznou zprávou o zavraždění Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Odsuzuji tento zbabělý čin. Vraždění či zastrašování novinářů nemají místo ani v Evropě, ani v demokracii,“ prohlásil předseda Evropské komise Evropské komise Jean-Claude Juncker během návštěvy Bělehradu.
'Talent slovenské investigativní žurnalistiky'. Kdo byl zavražděný novinář Kuciak a o jakých kauzách psal?
Číst článek
„Jsem šokován vraždou novináře v EU. Žádná demokracie nemůže přežít bez svobodného tisku, a proto si novináři zaslouží respekt a ochranu,“ uvedl první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. „Spravedlnost musí být nastolena,“ zdůraznil.
„To, že novináři mohou vykonávat svou práci svobodně a bez ohrožení na těle a životě, je předpokladem funkční demokracie a funkčního právního státu. Nic, a už vůbec ne krutá vražda novinářů, kteří vynášejí na světlo pro někoho nepříjemné pravdy, nesmí tento základ našich společností zpochybnit," uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Spolkový kabinet vyjádřil soustrast pozůstalým a také přesvědčení, že slovenské úřady udělají vše pro to, aby čin co nejrychleji vyšetřily.
Svoboda slova musí být nedotknutelná
Slovenský místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič novinářům sdělil, že je vraždou dvou mladých lidí hluboce otřesen. „Jejich smrt nesmí nikoho nechat lhostejným, protože svoboda slova musí být nedotknutelná. Potrestání tohoto činu je morálním imperativem pro zdraví celé společnosti,“ uvedl Šefčovič. „Tato vražda ohrožuje svobodu tisku a demokracii,“ prohlásila česká eurokomisařka Věra Jourová.
Český ministr zahraničí Martin Stropnický v Bruselu po dnešním jednání ministrů zahraničí zemí EU řekl, že případ ho „velmi zaskočil“. Pevně prý zatím věří, že nebudou potvrzeny spekulace, podle nichž byla důvodem investigativní práce zavražděného novináře. „Já pevně věřím, že to byla jen nějaká lidská tragédie,“ poznamenal Stropnický. Neumí si prý představit, že by současné Slovensko bylo státem, který by „nějaké problémy s novinářem“ řešil tímto způsobem.
Sedmnáctý zavražděný novinář v EU za posledních deset let
Organizace Reportéři bez hranic (RSF) odsoudila vraždu investigativního novináře a vyzvala úřady k potrestání pachatelů. Připomněla, že Kuciak se zaměřoval na případy daňových podvodů velkého rozsahu. „Znovu byl v EU zbaběle zavražděn investigativní novinář,“ uvedla Pauline Adèsová-Mévelová, vedoucí pobočkyRSF pro EU a Balkán.
Absolutní hloupost, nikomu jsem nevyhrožoval, odmítá spojení s vraždou novináře podnikatel Kočner
Číst článek
Podle RSF je to v EU za posledních deset let popáté, co byl zavražděn žurnalista: po loňském zavraždění Daphne Caruanové Galiziové, masakru sedmi žurnalistů časopisu Charlie Hebdo v lednu v Paříži, zastřelení řeckého novináře Sokratise Guiolase v roce 2010 a zavraždění chorvatského žurnalisty Iva Pukaniče výbuchem bomby v roce 2008. Organizace také připomněla, že na žebříčku svobody tisku, sestaveném RSF loni, se Slovensko nachází na 17. příčce, po poklesu o pět míst v předchozím roce.
Podle Výboru na ochranu novinářů (CPJ) bylo v zemích Evropské unie v letech 2007 až 2017 zavražděno 17 novinářů. Nejvíce to bylo v roce 2015 při teroristickém útoku na satirický týdeník Charlie Hebdo.
O zastřelení slovenského investigativního reportéra a jeho přítelkyně podrobně informovaly v agenturních zprávách například americké listy The Washington Post a The New York Times, britský deník The Guardian, či bělehradská rozhlasová stanice B-92. Francouzský list Le Figaro připomněl, že Kuciakův poslední zveřejněný článek se týkal možných daňových podvodů spojených s luxusním bytovým komplexem v Bratislavě.
O vraždě slovenského novináře a o tom, že vláda vypsala odměnu za informace vedoucí k vrahům, píší také ukrajinská a ruská média, od populárního listu Komsomolskaja pravda po vládní deník Rossijskaja gazeta.