Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Merkelová na dovolené v Itálii poobědvala s mužem, kterého propustili z jejího hotelu

Politici často čelí kritice, že je nezajímá osud obyčejných lidí. Německá kancléřka Angela Merkelová ale ukázala, že minimálně v jejím případě to tak není. Během své velikonoční dovolené v Itálii poobědvala v rodině bývalého pracovníka hotelu, kam už řadu let jezdí. 59letý muž totiž krátce předtím přišel o práci a Merkelové jeho osud rozhodně nebyl lhostejný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová tráví dovolenou na Ischii společně s manželem Joachimem Sauerem

Angela Merkelová tráví dovolenou na Ischii společně s manželem Joachimem Sauerem | Zdroj: Reuters

O lidumilství německé kancléřky přitom měli někteří lidé pochybnosti. Guvernér italské Kampánie Merkelovou vyzval, aby se na dovolené v jeho regionu rozhlédla kolem sebe a věnovala pozornost těžkému životu běžných Italů.

„V některých oblastech tu je desetkrát víc mladých lidí bez práce než v Německu,“ řekl guvernér Stefano Caldoro. Jeho Kampánie s hlavním městem Neapolí tradičně patří k nejchudším oblastem Itálie. Caldoro naznačil, že za nárůst problémů můžou i tvrdá úsporná opatření, která v celé Evropské unii prosazuje Německo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projevu lidumilství německé kancléřky informuje zpravodaj ČRo při unijních institucích Ondřej Houska

„Takhle to v Evropě dál nejde,“ říká guvernér v poselství, které natočil speciálně u příležitosti příjezdu německé kancléřky do jeho regionu. Merkelová ale nepotřebovala tyto rady, aby se rozhlédla kolem. Už dlouho jezdí do stejného hotelu, ale letos v něm mezi zaměstnanci poprvé neviděla jistého Iacona Cristofora, kterého si prý za ty roky oblíbila.

Poté, co se dozvěděla, že přišel o práci, zašla až k němu domů a poobědvala s jeho rodinou. Italská média toto gesto s pochvalou zaznamenala. Nedá se ale asi čekat, že by to zmenšilo protiněmecké nálady v řadě zemí.

„Pryč s Merkelovou“, skandují demonstranti na Kypru. A kancléřce na portréty přimalovávají hitlerovský knírek. Tak radikální kritika Německa v Itálii nezaznívá, i když se proti Merkelové několikrát ostře ohradil bývalý premiér Silvio Berlusconi. Guvernér Kampánie Stefano Caldoro je členem Berlusconiho strany Lid svobody. Urážky na adresu Němců odmítá.

Německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: ČTK/AP, Markus Schreiber

„Protiněmecké nálady určitě nesmíme podporovat,“ říká Caldoro. Německo by si ale podle něj mělo uvědomit, že současná tvrdá úsporná opatření můžou vést až k rozkladu Evropy. S tím souhlasí i řada dalších politiků ve spoustě zemí. Evropská unie pod vedením Německa podle nich důraz na škrty přehnala a výsledkem jsou například miliony lidí bez práce.

Ekonom Daniel Gros vystudoval v Itálii a patří k největším znalcům eurozóny. Zmiňovanou kritiku Německa ale rozhodně nesdílí.

„Evropská unie Itálii žádné úspory nenadiktovala. Itálie je musela udělat pod tlakem trhů. Ty už jí prostě nechtěly půjčit další peníze,“ říká Gros a vyvrací tak jeden z oblíbených politických mýtů.

Jestli ale Evropané pod tlakem trhů nešetří příliš a jestli se zaměřují na správné úspory, je ale samozřejmě zase úplně jiná debata.

Ondřej Houska, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme