Vědkyně, nebo bojovnice proti zločinu? Zvládnu obojí, slibuje první starostka Mexika
Nedávné volby posunuly Mexiko o pěkný kus doleva. A zemi doslova ovládly ženy. Platí to i pro stejnojmenné hlavní město, kde si občané poprvé v historii zvolili starostku. Claudia Sheinbaumová tak obsadí pravděpodobně druhou nejdůležitější politickou pozici ve státě, když ve volbách 1. července získala skoro 50 % hlasů. S budoucí šéfkou metropole Mexiko nás blíže seznamuje server amerického veřejnoprávního rozhlasu NPR.
Sheinbaumová nebude vůbec první ženou v této funkci. Předešla ji Rosario Roblesová, která úřad zastávala v letech 1999 až 2000. Tu ale nezvolili občané, jen dočasně zastupovala předcházejícího starostu města, který se účastnil prezidentských voleb.
Současně je jasné, že o aktivní roli v mexické politice se uchází více a více žen, protože v posledních volbách získaly ve federálních a státních zastupitelských orgánech skoro polovinu křesel. Tomu bude zřejmě odpovídat i počet ministryň ve vládě nového prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora.
Z vědkyně hlavou metropole
Sheinbaumová ve volebním klání porazila šest protivníků, čtyři ženy a dva muže. Její cesta do starostenského postu rozhodně nebyla tradiční. Vystudovala fyziku a energetické inženýrství, doktorát získala v kalifornském Berkeley. Pracovala v Mezivládním panelu pro změnu klimatu (IPCC), který spolu s bývalým americkým viceprezidentem Alem Gorem získal Nobelovu cenu míru, a na Mexické národní autonomní univerzitě (UNAM) se tato žena úspěšně věnuje vědecké činnosti.
Nicméně bojuje proti zdání, že ji nic kromě kromě vědy nezajímá. Zevnějšek může klamat, často zdůrazňovala během své předvolební kampaně. „Nemyslete si, že když před sebou vidíte štíhlou vědkyni, znamená to, že nebude dost silná na to, aby bojovala proti zločinu,“ řekla mimo jiné svým příznivcům.
Navzdory tomu, že se věnuje především vědě, není Sheinbaumová v politice nováčkem. Už dlouho udržuje kontakty s levicovými politiky, zvláště s nově zvoleným prezidentem Lópezem Obradorem. V roce 2000, když byl starostou hlavního města, udělal ze Sheinbaumové městskou radní pro životní prostředí. O pět let později se stala starostkou Tlalpanu, jedné z největších čtvrtí města Mexiko.
V této funkci ale narazila na obtíže, zvláště po zemětřesení o síle sedmi stupňů, které její čtvrť těžce zasáhlo. Jednou z nejviditelnějších připomínek zkázy je v Tlalpanu 12vchodová opuštěná obytná budova. Leonardo Sánchez, student lékařství, kolem prochází každý den. Z toho, že Sheinbaumová vyhrála volby, žádnou radost nemá. „Nedokázala se postarat o jeden dům, jak asi zvládne celou čtvrť nebo dokonce město?“ ptá se mladý muž.
Zemětřesení zabilo více než 200 lidí, včetně 19 dětí a sedmi dospělých, kteří zemřeli při zřícení školy ve čtvrti, kde Sheinbaumová starostovala. Hodně obyvatel jí klade zřícení této budovy za vinu. Místní úředníci totiž schválili stavební povolení, jež umožnilo postavit na střeše školy byt. To vedlo k narušení celé stavby. Sheinbaumová ale jakékoliv pochybení odmítá.
Rosa Valdezová má nedaleko od této školy restauraci. Její 14letý syn tam chodil a přežil její zřícení. Zuří, že nikdo neskončil ve vězení a majitel školy je dál na útěku. „Třeba za to Claudia nemohla,“ uvažuje Valdezová. „Ale co všichni ti úředníci před ní a po ní? Kde je spravedlnost pro mrtvé děti?“ stěžuje si žena.
Krizová manažerka?
„Vyřešit přetrvávající problémy Tlalpamu bude pro starostku Sheinbaumovou jeden z prvních úkolů v úřadu,“ říká José Merino, politolog z Mexického technologického ústavu (ITAM), který během kampaně působil jako její poradce. Město nutně potřebuje komplexní plán na zvládání rizik a posílení záchranného systému. „Sheinbaumová patří ke zvláštnímu druhu. Je dobrá v řešení problémů, ale není opravdová politička,“ tvrdí Merino.
Usekneme zlodějům ruce, navrhl kandidát na mexického prezidenta. V kampani přituhuje
Číst článek
Dodává ale, že se na svou funkci velice dobře hodí. Město Mexiko prý potřebuje chladnou mysl, která bude sloužit jeho obyvatelům, a ne se zabývat svými politickými ambicemi.
Kolegové o Sheinbaumové tvrdí, že má s budováním týmů zkušenosti. „Vždycky jsem ji považovala za důvěryhodnou, schopnou, šikovnou a odolnou,“ svěřuje se Lynda Priceová, výzkumnice v oboru energetiky, která s nově zvolenou starostkou pracovala v americké Lawrencově národní laboratoři v Berkeley (LBNL).
Oba rodiče Claudie Sheinbaumové jsou také vědci, děti židovských emigrantů z Bulharska a Litvy. Politička říká, že u svých prarodičů slavila židovské svátky, doma ale náboženské tradice nedodržovali. Navzdory tomu, že v Mexiku převažují katolíci, její židovský původ během kampaně nikomu nevadil.
Strohý styl
Marta Lamasová, známá mexická feministka, kritizuje, že média se prý víc zajímala o to, jak se Sheinbaumová obléká. Její styl totiž vyniká jednoduchostí až strohostí – nosí vždycky jen bílou halenku a kalhoty. Pozornost budilo i její skromné vystupování. „Lidé říkají, že byla během předvolební kampaně velice seriózní. Já bych byla ráda, kdyby se trochu víc usmívala,“ vzkazuje Lamasová.
Sheinbaumové styl vyniká podle názoru přátel a přívrženců přímočarostí. Víc se v tom podobá americkým než mexickým politikům, upozorňuje její poradce Merino s tím, že v zemi jako Mexiko, kde „vládne složitý politický protokol“, na to někteří lidé nejsou zvyklí.
Dodává ale, že ve chvíli, kdy mexické hlavní město musí řešit rostoucí zločinnost, znečištění a nedostatek vody, se to víc než hodí. Svůj šestiletý mandát začne Claudia Sheinbaumová vykonávat v prosinci, informuje americká veřejnoprávní stanice NPR.
Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.