Půta je vinen, rozhodl soud v korupční kauze. ‚Nemůžu tomu uvěřit. Odvolám se,‘ napsal hejtman
Krajský soud v Liberci ve středu uznal v korupční kauze libereckého hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj) vinným. Uložil mu roční podmínku a peněžitý trest 50 tisíc korun. Vinných je nakonec podle verdiktu všech devět obžalovaných a pět firem včetně Metrostavu. Soud udělil tresty od podmíněných po sedm let vězení. Verdikt není pravomocný. Soudní jednání v případu začala v roce 2018.
„Nemůžu tomu uvěřit. Odvolám se. Nikdy to nevzdám. Nic špatného jsem neudělal,“ komentoval Půta verdikt na sociální síti X.
Hejtman podle obžaloby dostal úplatek 830 tisíc korun, soud ale za prokázanou částku považuje 30 tisíc korun. Za neprokázané naopak soud považuje, že Půtu upláceli dva pracovníci Metrostavu 800 tisíci korunami.
Soud považuje za prokázané, že hejtman jednal ve prospěch obžalovaného a svého známého Jaromíra Dolanského. Podle soudu se hejtman domluvil s obžalovaným pracovníkem Metrostavu Janem Petráněm na tom, že firma Dolanského zaměstná. Hejtman na oplátku přislíbil, že pomůže zajistit změnu financování rekonstrukce kostela v dotačním programu na průběžné. V této domluvě pak mělo podle soudu figurovat i zmíněných 30 tisíc korun.
„Soud mi pouze dává za vinu to, že jsem člověku v životní tísni měl sehnat práci za to, že mi údajně dlužil 30 tisíc. Nedlužil!“ uvedl ještě při vynášení rozsudku Půta na síti X. Ve vyjádření pro novináře pak odmítl, že by své rozhodování a hledání práce pro pana Dolanského nějak spojoval s rozhodováním o projektech.
Opozice v krajském zastupitelstvu dosud podle Davida Pražáka z ANO ctila presumpci neviny, nyní se ale všechno mění. „Měl by z toho vyvodit osobní odpovědnost. A měl by určitě rezignovat na post hejtmana Libereckého kraje,“ uvedl Pražák.
Koalici v Libereckém kraji tvoří Starostové pro Liberecký kraj a koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. V opozici jsou hnutí ANO a koalice SPD a Trikolora.
Na středeční rozsudek už reagovalo také hnutí STAN. „Rozhodnutí soudu nás mrzí, Martin Půta už byl ve stejné věci jednou zproštěn obvinění, předpokládáme, že se proti rozsudku odvolá, a věříme, že svou nevinu nakonec prokáže,“ uvedla mluvčí strany Sára Beránková.
Žalobce chtěl 3,5 roku vězení
Státní zástupce pro obžalované žádal tresty od podmínek po 7,5 roku vězení, obhájci navrhli zproštění obžaloby. Půtovi státní zástupce navrhl trest 3,5 roku vězení a zákaz činnosti na pozicích spojených s rozhodováním o veřejných zakázkách na pět let. Hejtman od počátku odmítal, že by se dopustil korupčního jednání.
Půta byl z přijetí úplatku obviněn na podzim 2014. Liberecký soud se případem zabývá podruhé. Poprvé mu státní zástupce navrhoval pětiletý trest, v květnu 2020 ale krajský soud všechny obžalované zprostil viny. Vrchní soud pak rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání.
Kauza je spojená se dvěma projekty liberecké společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 téměř za 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno ale nic nebylo.
V případu jsou obžalováni dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Státní zástupce jim navrhl tresty od podmínek po 7,5 roku vězení.
Státní zástupce žádá pro hejtmana Půtu vězení na 3,5 roku. Obviněný je v kauze rekonstrukce kostela
Číst článek
Nejpřísnější žádá pro Petra Jirkůva, jenž byl předsedou správní rady GEPO a administrátorem zakázky na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény, kterou obžaloba považuje za zmanipulovanou. Jirkův vinu odmítá. Vězení na 5,5 roku žádá státní zástupce pro bývalého ředitele liberecké pobočky ROP Bořka Machatého a také pro tehdejšího pracovníka Metrostavu Jana Petráně. Oba odmítají jakoukoliv vinu.
Půty se týká část obžaloby, a to v souvislosti se zajištěním 55milionové evropské dotace na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů, kterou dělala firma Metrostav.
Obžaloba Půtu viní z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele, za což mu hrozí tři až deset let vězení. Půta u soudu od začátku tvrdí, že o žádný úplatek nežádal a ani ho nepřijal.
Hejtmana měli podle obžaloby uplácet dva tehdejší zaměstnanci Metrostavu, jeden zemřel a druhý obvinění odmítá. Metrostav čelí i obvinění, že zakázku na rekonstrukci kostela zmanipuloval a předražil ve svůj prospěch.
Metrostav i jeho obžalovaná dceřiná společnost Metrostav Infrastructure uzavřely sice se státním zástupcem dohodu o vině a trestu, soud ji ale nepřijal.