Polsko výrazně posílilo ostrahu hranice s Běloruskem. Na území nikoho se nacházejí desítky migrantů
Polská armáda zesílila ostrahu východní hranice s Běloruskem. Právě odtud se do Polska snaží dostat skupiny migrantů z Iráku, Afghánistánu a afrických zemí. Polsko, stejně jako Litva, viní vládu běloruského autoritářského lídra Alexandra Lukašenka, že migranty přes společné hranice posílá záměrně a používá je tak jako nástroj v takzvané hybridní válce. Polsko-běloruská a litevsko-běloruská hranice zároveň tvoří část vnějších hranic Evropské unie.
Polské ministerstvo vnitra informovalo, že hranici chrání kromě příslušníků Pohraniční stráže také tisíc vojáků.
Polsko-běloruská hranice je 418 kilometrů dlouhá. Na stokilometrovém úseku už pohraničníci vztyčili plot z ostnatého drátu a dalších 50 kilometrů mají dokončit v nejbližších dnech.
Varšava i Vilnius se domnívají, že Minsk se tímto způsobem mstí za sankce, které na běloruský režim po loňských prezidentských volbách a násilném potlačování protivládních protestů v Bělorusku v několika etapách uvalila Evropská unie.
Běloruské bezpečnostní složky překročily litevskou hranici při vytlačování migrantů. Litva posílí hlídky
Číst článek
Polské služby mají k dispozici také elektronické prostředky kontroly hranice. Podle informací televize TVN24 se na území nikoho mezi běloruskou a polskou stranou nacházejí bez jakékoli systémové pomoci desítky a možná i stovky migrantů - mezi nimi jsou i malé děti.
Tábořící skupinu s plačícími dětmi střeží ozbrojení pohraničníci, kteří ji obklíčili z obou stran. Poslankyně za stranu Zelených Urszula Sara Zielińska vyzvala, aby lidé běžencům darovali teplé oblečení a jídlo.
Podle vládních údajů se pokusilo polskou hranici jen v srpnu letošního roku nezákonně překonat 1935 migrantů. Pohraniční stráž 1175 lidem z nich ve vstupu zabránila a 760 osob umístila do detenčních center, uvedla ve středu polská tisková agentura PAP.
O migrační krizi na hranicích mezi Běloruskem a členskými státy Evropské unie ve středu večer mimořádně jednali unijní ministři vnitra. Podle českého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je využívání migrace k nátlaku na Evropskou unii nepřijatelné.