Místo koled dudy, bubny a pochodující skautské oddíly. Štědrý den v Betlémě provázejí zvláštní tradice

Tak jako každý Štědrý den se i v sobotu v Betlémě rozezněly dudy a bubny. Tamní skautské kapely přivítaly latinského patriarchu. Nejvyšší duchovní katolické církve na Blízkém východě přijel do Betléma ze svého sídla v nedalekém Jeruzalémě, v chrámu Narození Páně pak složil vánoční bohoslužby. Betlémští skauti se na svou událost roku poctivě připravovali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy Štědrého dne v Betlémě

Oslavy Štědrého dne v Betlémě | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Do klubovny postupně přichází kluci i holky, fasují od kapelníka nové bubny, které vybaluje z krabic, zkoušejí si je zavěsit na tělo a utahují řemeny. Nachází se na nádvoří syrsko-ortodoxního kostela Panny Marie, jen pár stovek metrů od betlémského náměstí Jesliček.

„Než sem do Betléma v roce 1967 přišli Izraelci, byla tu armáda jordánská. A jordánská vojenská kapela tradičně vítala patriarchu, který do Betléma přijížděl na Štědrý den. A skauty pak napadlo, že se to od jordánských vojáků naučí a budou hrát místo nich,“ říká Džozéf Danho, který v kapele hraje na dudy.

Ježíšově rodišti vládne už 4 roky žena. „Hodně to změnilo stereotyp,“ říká starostka Betléma

Číst článek

Je to skupina asyrských skautů, kteří s touto tradicí v Betlémě začali. Později se přidaly další skautské kluby z celé Palestiny. Štědrý den je dnes celou přehlídkou těchto kapel.

„My jsme do Palestiny a do Betléma přišli v roce 1915. To bylo v době masakrů Arménů a Asyřanů v Turecku. Takže jsme tu právě sto let. Asyřané jsou aramejského původu. Aramejská civilizace sahala do dnešního Iráku, Sýrie i částí Turecka,“ vysvětluje Džozéf, kde se tu v Betlémě vzali oni, Asyřané.

Oslavy Štědrého dne v Betlémě | Foto: Štěpán Macháček

Někteří se prý vrátili do původní vlasti, oni ale zůstali tady, v Betlémě. Jsou jich tu asi 2 tisíce. Kluci mají často na pažích a zádech vytetovanou orlici a kříž. Jejich mše v kostele jsou dodnes v aramejštině, tedy v Ježíšově rodném jazyce. Dozvídám se od Džozefa, že nové bubny jim daroval slovenský honorární konzul v Betlémě, kterým je zdejší bohatý asyrský podnikatel.

Večer začíná zkouška dudáků, které tvoří samí dospělí muži. „Nejtěžší je dech. Už hraju 22 let, cvičit se musí pořád. Máme tu i dvě dudačky, ale pro holky je těžké to udýchat,“ říká urostlý Gabriel a nasazuje měchy. „Dudák by neměl kouřit, pak mu to nefouká na 100 procent,“ přidává radu.

Oslavy Štědrého dne v Betlémě | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme