Mluvčí americké diplomacie rezignoval kvůli aféře Wikileaks
Mluvčí a náměstek americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové Philipe J. Crowley rezignoval kvůli svým kritickým výrokům vůči Pentagonu ohledně aféry Wikileaks.
Ostrá slova stála práci mluvčího americké ministryně zahraničí Philipa J. Crowleyho. Crowley kritizoval Pentagon, když v projevu na akademické půdě označil za hloupé, že ministerstvo obrany drží v poutech a na samotce vojína Bradleyho Manninga. Podle obhájce čelí ve vězení zbytečné šikaně a ponižování.
Manning je obviněn, že předal serveru Wikileaks statisíce tajných dokumentů. Podle žaloby tak ohrozil bezpečnost amerických vojáků a kompromitoval americkou diplomacii.
Mluvčí ministerstva zahraničí podle svého vlastního pozdějšího prohlášení kritizoval nesprávně Pentagon za to, že plní své povinnosti. Proto podal rezignaci a jeho šéfka Hillary Clintonová ji přijala.
Crowleyho rezignace vyvolala v USA rozruch
Crowley nezpochybňoval provinění vojína Manninga, ale mluvil o tom, že nedává smysl, aby byl držený na základně Quantico v takových podmínkách, protože mu to jen dodává aureolu mučedníka.
Americké veřejné mínění je ohledně Wikileaks podobně rozpačité, jako jinde na světě. Otázka, zda je správné zveřejnit takové množství utajovaných dokumentů a informací, které mohou potenciálně ohrozit životy lidí, nemá jednoznačnou odpověď.
Vojín Bradley Manning narukoval do armády dobrovolně a to, že se ocitne v Iráku se dalo předpokládat. Někteří Američané zastávají názor, že podle obvinění se Manning zachoval neloajálně, možná jako zrádce.
Předběžné slyšení vojenského soudu v kauze Wikileaks má být v květnu nebo v červnu. Má se při něm rozhodnout, zda bude vojín Manning opravdu souzený. Zatím je jen podezřelý, ale z mnoha bodů žaloby, ze kterých je obviněný, mu hrozí doživotí až trest smrti. Žaloba ale dala najevo, že nejvyšší trest požadovat nebude.