Mubarakova náměstí a ulice v Egyptě budou přejmenována
Egypt se postupně vypořádává s dědictvím Mubárakova režimu v různých jeho podobách. Ke spíše symbolickým krokům patří včerejší nařízení soudu přejmenovat všechna veřejná prostranství, nesoucí jméno Husního Mubáraka, nebo jeho rodinných příslušníků.
Během jednání soudu se před budovou strhla bitva mezi příznivci a odpůrci bývalého prezidenta. Přejmenování se týká stovek veřejných míst v Egyptě. Mubarakovy školy, ulice, nebo náměstí jsou dodnes po celé zemi.
Jak ale v Odpoledním Radiožurnálu připomněl spolupracovník ČRo v Káhiře Štěpán Macháček, lidé na rozhodnutí soudu nečekali a podobizny Mubaraka mizely z Káhirských a egyptských ulic už během lednových a únorových protestů. „Jako první to byly právě obrázky, které často i sami lidé si dříve vyvěšovali na své obchody ve snaze získat si přízeň úřadů,“ přiblížil.
Jak se staví Egypťané k rozhodnutí soudu přejmenovat místa nesoucí jméno Husního Mubáraka, přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník v Káhiře Štěpán Macháček.
Doplnil, že neoficiálně už jméno změnila i některá oficiální místa. Například jedna z centrálních stanic káhirského metra, nesoucí název Husní Mubarak, je na mapách sítě přepsaná fixou na stanici Mučedníků revoluce. Stejné jméno už nese také bývalé náměstí Suzanne Mubarakové v al-Minjá, rodném městě prezidentovy manželky ve středním Egyptě.
Většina Egypťanů přejmenování podporuje
Požadavek egyptské veřejnosti na změnu jmen ulic či náměstí podle něj sice není jednohlasný, ale je převažující. Připomněl, že velká část Egypťanů, která souhlasí s přejmenováním, má už i návrhy na to, jak by se měly některé ulice jmenovat. „Rozšířeným návrhem je, aby ulice nově nesly jména více než osmi stovek obětí protestů v Egyptě,“ doplnil.
Část lidí nesouhlasí s přejmenováním, protože podle něj nechtějí měnit vžité názvy. „Nové jméno by podle nich vneslo chaos do orientace ve městě. Dalším důvodem je to, že podle nich není potřeba odmazat obrovský kus historie Egypta,“ vysvětlil.
Co se týče kultu osobnosti Husního Mubáraka, Macháček připomněl, že si ho bývalý prezident nebudoval. „Režim nebyl založen na pravém kultu osobnosti, byl to spíše autoritářský režim. Mubarak se nechal sám několikrát slyšet, že nestojí o to, aby byl zpodobňován třeba sochami v nadživotní velikosti,“ uvedl.