Na internetu byla volně osobní data 200 milionů Američanů, omylem je zveřejnila analytická firma
Osobní údaje téměř 200 milionů Američanů byly volně k nahlédnutí na internetu kvůli chybě způsobené při jejich zpracování. Na veřejně přístupný server je omylem umístila analytická firma pracující pro Republikánskou stranu. Data včetně adres či telefonních čísel byla přístupná možná až několik měsíců, informují americká média.
Balík dat o velikosti 1,1 terabytů objevil expert na kybernetickou bezpečnost Chris Vickery v nezakódovaném cloudovém úložišti. Umístila ho tam společnost Deep Root Analytics, která před loňskými volbami pracovala na voličských analýzách pro republikány.
EU varovala, že za útoky na internetu by mohla uvalit sankce
Číst článek
„Bereme na sebe veškerou odpovědnost za tuto situaci. Na základě dosavadních informací se nedomníváme, že by na nás zaútočili hackeři,“ řekl zakladatel firmy Alex Lundry webu Gizmodo.com, který o věci informoval. Jak dlouho byla data veřejně přístupná, neuvedl, dodal pouze, že již byla zakódována.
Společnost data podle médií naposledy aktualizovala v lednu. Vedle jmen, adres a telefonů databáze obsahovala mimo jiné data narození či u které politické strany se dotyčný registroval k volbám.
Americké strany běžně využívají obsáhlé databáze voličů, které se před volbami snaží velmi aktivně oslovovat. K podobně rozsáhlému zveřejnění podle dostupných informací ale došlo patrně vůbec poprvé.
„Je to velmi znepokojující. Nejsou to jen citlivé, ale ty nejcitlivější informace, z nichž lze vyčíst, jak se lidé chovají, jaké mají názory a přesvědčení,“ řekla stanici BBC Frederike Kaltheunerová z nevládní společnosti Privacy International, podle níž podobně velké objemy dat nesbírají jen politické strany, ale i internetové marketingové firmy.