Na letišti v Kábulu od neděle zemřelo 12 lidí. Evakuovaných ze země je na 8000

Na kábulském letišti a v jeho okolí zemřelo od neděle nejméně 12 lidí. S odvoláním na čtvrteční prohlášení zástupců Tálibánu i činitelů NATO o tom informovala agentura Reuters. Na letišti v afghánské metropoli, odkud se po převzetí moci Tálibánem snaží dostat tisíce Afghánců i cizinců, už podle svědků nepanuje takový chaos jako na počátku týdne. Pro řadu lidí, kteří mají nárok opustit zemi, je ale nyní problém se na letiště vůbec dopravit.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poté, co se Kábul ocitl v obležení Tálibánu, zamířily davy Afghánců na tamní letiště, odkud se lidé pokoušeli dostat ze země

Poté, co se Kábul ocitl v obležení Tálibánu, zamířily davy Afghánců na tamní letiště, odkud se lidé pokoušeli dostat ze země | Zdroj: Reuters

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele bezpečnostních složek uvedla, že do bezpečí dosud odletělo kolem 8000 osob.

Lidé, kteří přišli o život, zemřeli následkem střelných ran nebo v tlačenici, prohlásil tálibánský velitel, který si nepřál být jmenován. Afghánce bez práva vycestovat, kteří se stále tísní na letišti ve snaze dostat se ze země, vyzval, aby šli domů. „Nechceme nikomu ublížit,“ dodal člen radikálního hnutí.

‚Chaos a střelba na letišti.‘ Velvyslanec Baloun popsal, jak probíhala evakuace lidí z Afghánistánu

Číst článek

Tálibán odmítl odpovědnost

Tálibán ve čtvrtek odmítl odpovědnost za chaos a úmrtí z posledních dnů v blízkosti kábulského mezinárodního letiště. Vedení hnutí naopak začalo jednat o budoucím uspořádání bezpečnostních sil a chce evidovat a registrovat zbraně a munici, které v zemi zůstaly po odchodu amerických a spojeneckých vojsk, sdělil představitel hnutí agentuře Reuters.

Také ve čtvrtek se u bran letiště ozývala střelba, po níž se davy čekajících rozprchly. Podle agentury Reuters není jasné, zda do vzduchu stříleli bojovníci Tálibánu nebo příslušníci americké armády.

Jedním z mrtvých na kábulském letišti je podle agentury Ariana fotbalista a člen mládežnické reprezentace Afghánistánu Zakí Anvarí. Ten se v pondělí pokoušel zachytit odlétajícího stroje C-17 americké armády, ovšem spadl z výšky a zemřel.

Článek pokračuje pod online reportáží

Německý generál Jens Arlt, který v Kábulu řídí evakuaci německých občanů a afghánských spolupracovníků, ve čtvrtek podle agentury DPA řekl, že na místě se odehrávají „dramatické scény“. „Je to tady velice, velice turbulentní. Možná v pozadí uslyšíte výstřely. Vidíme tady zoufalé pohledy Afghánců i občanů různých zemí, kteří se snaží dostat se do prostoru kábulského mezinárodního letiště,“ popsal při on-line tiskové konferenci Arlt.

Zástupce Tálibánu agentuře Reuters řekl, že hnutí „dodrželo slovo“ a poskytuje zahraničním zemím plnou podporu při evakuaci jejich občanů. „Usnadňujeme bezpečný odchod nejen cizincům, ale i Afgháncům. Snažíme se na letišti zabránit jakýmkoli slovním či násilným střetům mezi Afghánci, cizinci a příslušníky Tálibánu,“ citovala jej agentura. Severoatlantická aliance už dříve uvedla, že nemá zprávy o tom, že by bojovníci Tálibánu použili proti davům u letiště násilí.

Mají seznamy spolupracovníků

Podle interního dokumentu OSN, který měla k dispozici agentura AFP, má ovšem hnutí Tálibán jmenné seznamy afghánských spolupracovníků USA a NATO a stále intenzivněji po nich pátrá, navzdory slibům o umožnění jejich bezpečném odchodu.

Podle zprávy vypracované Norským centrem pro globální analýzu tálibové hledají zejména příslušníky ozbrojených sil, policie a zpravodajských služeb, kteří měli rozhodovací pravomoci. Prohledávají konkrétní domy, zaměřují se i na rodiny hledaných osob, uvádí se ve zprávě, kterou centrum předalo OSN ve středu. Podle dokumentu těmto osobám hrozí „mučení a poprava“, což by mohlo ohrozit i spojenecké tajné služby.

,Boj je cestou k obnovení práv a vyhnání vetřelců.‘ Al-Kaidá pogratulovala Tálibánu k dobytí Afghánistánu

Číst článek

Tálibán ovládl afghánskou metropoli po bleskové ofenzivě v neděli, načež na tamním letišti vypukl zmatek a chaos. Zaplavily jej tisíce lidí, kteří se zoufale snažili dostat pryč ze země. Z Kábulu od té doby odletěly desítky evakuačních letů, které celkem odvezly tisíce diplomatů, humanitárních pracovníků i občanů Afghánistánu. Česká armáda zajistila tři evakuační lety z afghánské metropole do Prahy.

O složité situaci vypovídá fakt, že vyslaná letadla často musí Kábul opustit poloprázdná, protože se lidé nemohou na letiště dostat. Rumunsko dnes například oznámilo, že ve středu jeho letadlo C-130 Hercules do Islámábádu dopravilo jediného člověka. „Velice obtížné bezpečnostní podmínky v Kábulu znamenaly, že se nepodařilo na letiště dostat další skupiny rumunských občanů,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Americký ministr obrany Lloyd Austin ve středu řekl, že Spojené státy jsou nyní schopné vypravit z Kábulu během 24 hodin asi dvacítku letů se stroji Boeing C-17, do nichž se vejde zhruba stovka lidí. „Je jasné, že se ani neblížíme tomu, kam bychom se ohledně počtu evakuovaných chtěli dostat,“ sdělil.

ere, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme