Na Urale demonstrovali Putinovi příznivci, Gorbačov vyzývá k referendu o změnách

Několik tisíc lidí přišlo v uralském městě Jekatěrinburg vyjádřit podporu ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi, který se v březnových volbách bude znovu ucházet o prezidentský mandát. Demonstrace měla být zároveň odpovědí na nedávné protivládní protesty Putinových odpůrců. Vladimir Gorbačov zároveň dnes vyzval k referendu o změnách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský premiér Vladimir Putin

Ruský premiér Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Podle odhadů novinářů a pozorovatelů se v Jekatěrinburgu sešlo zhruba pět až šest tisíc lidí. Organizátoři z řad odborářů tvrdí, že lidí přišlo kolem čtrnácti tisíc. Odhady policie dosahují dokonce patnácti tisíc demonstrantů.

Velkou část z nich tvořili zejména zaměstnanci velkých průmyslových podniků z města Jekatěrinburg, tak i celé Sverdlovské oblasti.

Hlavním logem demonstrace byl ‚Pracující Ural za Putina‘. Objevila se i hesla ‚Pracující lid proti povalečům a tlachalům‘, což lze chápat jako narážku na nedávné protivládní protesty v Moskvě a narážka na to, že se jich účastní především ruská střední třída, často kritiky přezdívaná kancelářský plankton.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proputinovskou demonstraci sledovala přímo v uralském Jekatěrinburgu zpravodajka Radiožurnálu v Rusku Lenka Kabrhelová

Hodinový mítink doprovodila estráda hvězd ruského šoubyznysu.

V souvislosti s prosincovými parlamentními volbami se ze strany kritiků objevila obvinění, že někteří účastníci provládních manifestací dostali za demonstrace zaplaceno. „Ptala jsem se mnoha lidí, kteří takovou věc rozhodně odmítali a říkali, že je nikdo k účasti nenutil,“ říká z Jekatěrinburgu zpravodajka Radiožurnálu Lenka Kabrhelová.

Z města Nižnij Tagil, které je vzdáleno zhruba 70 kilometrů od Jekatěrinburgu, vypravil pro své zaměstnance podnik Uralvagonzavod, vyrábějící bojovou a těžkou zbrojní techniky a stojící v čele hnutí za podporu Vladimira Putina, speciální vlaky do Jekatěrinburgu.

Na rozdíl od opozičních demonstrací je podle Lenky Kabrhelové vidět, jak úřady vycházejí organizátorům proputinovských mítinků vstříc, protože se podíleli na vypravení vlakových i autobusových speciálů, zajištění stravy na demonstracích i místa k demonstraci.

Hlavním argumentem, proč by se měl Putin do Kremlu vrátit, je podle demonstrantů stabilita. V devadesátých letech byl totiž podnik Uralvagonzavod na kolenou, který v Nižném Tagilu zaměstnává na 30 tisíc lidí a je tak klíčovým pro celou oblast, si za vlády Vladimira Putina významně polepšil.

V listu Novaja Gazeta se mezitím na adresu vládního establishmentu znovu kriticky vyjádřil bývalý sovětský prezident Michajl Gorbačov. Vláda premiéra putina podle jeho názoru není připravena naslouchat požadavkům nespokojené části obyvatel, kteří žádají politické reformy. Gorbačov zároveň vyzval k tomu, aby o změnách lidé měli možnost rozhodnout v referendu.

Lenka Kabrhelová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme