Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Nálety na Kaddáfího jednotky pokračovaly i v noci

Na okraji libyjské metropole Tripolisu došlo ke třem velkým výbuchům. Exploze zasáhly východní oblast zvanou Tajura. Hoří tam vojenská základna. Nálety západních letadel v Libyi pokračovaly nejen během pátečního dne, ale i noci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye. Francouzský Boeing C-135.

Libye. Francouzský Boeing C-135. | Zdroj: Reuters

Na svou první libyjskou misi vyrazila také dvě katarská bitevní letadla Mirage. Doprovázely je dva francouzské stroje. Koalice má libyjský vzdušný prostor bezpečně pod kontrolou.

Přehrát

00:00 / 00:00

bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý

Britská Tornáda zaútočila na tanky a děla rozmístěné u strategického města Adžadabíja, asi dvě stě kilometrů na jih od Benghází. Několik kusů vojenské techniky zasáhla.

Opoziční síly se zdají být lépe organizované. V pravidelných intervalech stavějí na strategických silnicích zátarasy. Největším vítězstvím by pro ně bylo získání kontroly právě nad Adžadabíjou. Povstalci ovládají jeho východní část, zatímco pro-Kaddáfího jednotky západ města. To znamená, že mají pod kontrolou pobřežní cestu vedoucí do metropole Tripolisu.

Podle televize Al-Džazíra se ale mnoho mužů z jednotek věrných Muammarovi Kaddáfímu ocitlo v zajetí. Libyjští povstalci zároveň odmítají řešení, které navrhla Africká unie na summitu v Adis Abebě. Unie nabízí zprostředkování dialogu a příměří v přechodném období do voleb.

Potíž je v tom, že v Libyi vládnou opravdu exotické poltické poměry. Parlament a politické strany, které by se voleb zúčastnily neexistují. Nezapadaly totiž do koncepce takzvané třetí cesty, kterou Muammar Kaddáfí nastínil ve své Zelené knize. Kaddáfího zástupce na schůzce Africké unie v Adis Abebě také nabídl jednání s povstalci. Ti ale s Kaddáfím žádné rozhovory vést nechtějí.

Mezitím státní libyjská televize ukázala záběry rodinného domu v Tripolisu, na který údajně dopadla spojenecká raketa. Podle zpravodajky televize Al-Džazíra ale šlo o pečlivě zinscenovanou podívanou. Vila nesla stopy pouze po střelbě z kulometu a kusy raket vypadaly pečlivě naaranžované. Kaddáfího propaganda trvá na tom, že spojenci kromě vojenských cílů útočí také na civilní části města.

Aliance teď očekává, že mise bude trvat asi 3 měsíce.„Jestliže se povstalci začali nějakým způsobem konsolidovat a zahájili nějaké plánované a zároveň dobře organizačně připravené akce, potom je 90 dní dostatečná doba. Dokonce by se dala v určitých fázích zkrátit,“ říká bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý a dodává:

„Kdyby se ale nepodařilo povstalcům a spojeneckým silám získat výhodu, a boje zůstaly na mrtvém bodě, bylo by to pro Severoatlantickou alianci složité. Byla by zatažena do dlouhých šarvátek a to nikdo nechce, ani členové NATO, ani ostatní státy, které se na vojenských akcích v Libyi podílejí, jako jsou například Katar nebo Spojené arabské emiráty. Myslím si, že by to bylo zničující i pro povstalecké hnutí v Libyi. Jediný, kdo by na tom vydělal, by byl Kaddáfí.“

Martin Dorazín, Tomáš Pavlíček, Adéla Havránková, Jan Piroch, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme