Macron žádá návrat Francouzů z lodě Madleen do vlasti. S dalšími šesti aktivisty jsou drženi v Izraeli
Francouzský prezident Emmanuel Macron požádal izraelské úřady, aby umožnily co nejrychlejší návrat do země šesti francouzským občanům, kteří byli součástí 12členné posádky propalestinských aktivistů na lodi Madleen. Ta měla namířeno s humanitární pomocí přes izraelskou blokádu do Pásma Gazy a v pondělí v noci ji zadržela izraelská armáda. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na Elysejský palác.
Madrid si mezitím předvolal izraelského chargé d'affaires, neboť na palubě cestoval také španělský občan, napsal list El País.
Naše dcery zemřely kvůli okupaci. Izrael řídí skupina gangsterů, říkají Izraelec a Palestinec
Číst článek
Podobně jako Macron se vyjádřil i francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. „Od chvíle, kdy jsme se dozvěděli o jejich projektu, před jehož riziky jsme je varovali, jsme v kontaktu s izraelskými úřady, abychom předešli jakémukoli incidentu,“ uvedl Barrot v tiskové zprávě.
Po zadržení lodi Francie požádala Izrael o konzulární ochranu svých občanů a o možnost navštívit je na izraelském území s cílem zajistit jejich rychlý návrat do vlasti, dodal.
Na palubě jachty, která vyplula 1. června z Itálie, byli dále občané Německa, Brazílie, Turecka, Nizozemska a Švédska. Mezi nejznámější tváře patří švédská aktivistka Greta Thunbergová či francouzská europoslankyně palestinského původu Rima Hassanová, která má zákaz vstupu do Izraele.
Svou akcí chtěli aktivisté kromě dodání symbolického množství potravin Palestincům upozornit na katastrofální situaci civilistů na válkou zmítaném území.
Izraelská armáda zadržela aktivistku Thunbergovou. Její loď Madleen plula s pomocí do Palestiny
Číst článek
Loď, jejíž plavbu organizovalo nevládní hnutí Koalice flotily svobody (Freedom Flotilla Coalition, FFC), v noci obsadili izraelští vojáci a nasměrovali ji do izraelského přístavu Ašdod, kam doplula pod kontrolou izraelských úřadů v pondělí večer. Izraelské ministerstvo zahraničí ujistilo, že posádka je v pořádku a z Izraele se dostane zpět domů.
Několik představitelů francouzské levice po zadržení lodi už dříve odsoudilo údajné mlčení evropských lídrů včetně Macrona. Jean-Luc Mélenchon, šéf krajně levicové strany Nepodrobená Francie (LFI), jejíž členkou je i Hassanová, zadržení aktivistů označil za nezákonné zatýkání a mezinárodní pirátství.
V pondělí ve Francii podle LFI demonstrovalo za propuštění lidí na palubě lodi 150 000 lidí, z toho třetina v Paříži.
Španělské ministerstvo zahraničí si předvolalo chargé d'affaires izraelského velvyslanectví v Madridu na protest proti zadržení lodi se španělským občanem Sergiem Toribiem na palubě v mezinárodních vodách, informoval El País s odvoláním na své zdroje na ministerstvu.
‚Měli byste to otočit.‘ Izraelský ministr nařídil armádě blokovat příjezd aktivistů v čele s Thunbergovou
Číst článek
List upozornil, že je to již podruhé během tří týdnů, co si ministerstvo předvolalo nejvyššího izraelského představitele ve Španělsku v nepřítomnosti velvyslance. Předtím tak učinilo 21. května na protest proti izraelské střelbě na mezinárodní diplomatickou delegaci na Západním břehu Jordánu, jejíž součástí byl i člen španělského konzulátu v Jeruzalémě.
Generální tajemnice Amnesty International Agnès Callamardová v pondělí uvedla, že Izrael znovu nenaplnil své právní závazky vůči obyvatelům Pásma Gazy. „Operace uskutečněná uprostřed noci a v mezinárodních vodách porušuje mezinárodní právo,“ uvedla k převzetí kontroly nad lodí ze strany izraelských vojáků.
Zadržení lodi Madleen odsoudilo také turecké ministerstvo zahraničí, které to označilo za odporný útok a jasné porušení mezinárodního práva. Podle Íránu, úhlavního nepřítele Izraele v blízkovýchodním regionu, pak šlo o pirátský čin.