Následky hurikánu Katrina se budou ještě dlouho napravovat

Je to už 200 dní od doby, kdy jih Spojených států postihla jedna z nejhorších přírodních katastrof - hurikán Katrina. Jak jeho se obyvatelé vyrovnali s následky přírodní katastrofy a jak jsou připraveni čelit další sezóně hurikánů, která v oblasti Mexického zálivu začíná už za 70 dní. Na to se hledají odpověď zpravodajové Českého rozhlasu v Seriálu toho týdne. Dnešní díl připravil Alexandr Pícha.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace půl roku po Katrině

Situace půl roku po Katrině | Foto: Miroslav Konvalina

Když se před několika týdny podařilo uspořádat v New Orleansu velkolepý masopust Mardi Gras, mnoho Američanů to považovalo za důkaz toho, že město jazzu je z nejhoršího ven. Nezlomní Jižané zachránili historickou tradici New Orleans. Boj s následky ohromné přírodní katastrofy tím ale zdaleka neskončil. Velká část států Lousiana a Mississippi stále připomíná měsíční krajinu, kterou někteří obyvatelé přirovnávají k Evropě po druhé světové válce. Sčítání škod a mrtvých ještě neskončilo.

"Zatím bylo nalezeno 1300 mrtvých a dodnes je nezvěstných 2 300 lidí. Vidíme následky bouře, která zdevastovala 98 tisíc čtverečních mil země", říká Českému rozhlasu prezident neworleanského přístavu Gary LaGrande. To je mimochodem třikrát větší území než celá Česká republika.

Jedním z nejtíživějších problémů v postižených oblastech amerického Jihu jsou statisíce zničených domů, které hurikán rozmetal v širokém okolí. Dodnes vidíte kolem měst New Orleans, Biloxi a hluboko ve vnitrozemí kilometry a kilometry pozemků, na kterých po hurikánu zbyly jen základové desky domů. Stovky vraků aut stále trčí koly nahoru, v lesích zůstává mezi pahýly stromů trosky domů, obytných přívěsů, nábytku a spousta dalších předmětů, které sem zanesl mohutný ničivý vír Katriny. Nejhorší následky ale přírodní katastrofa zanechala v duších lidí. Mnoho obyvatel se už bojí vrátit do postižených oblastí.

"Proč bych se měla vrátit a riskovat zas, že ztratím úplně všechno. Není tady nic, domy, kostel, obchod ani škola. Moje děti už začaly studovat jinde a jsem ráda, že bydlím 4 hodiny jízdy odsud," říká čtyřicetiletá Juliane, která se sem přijela podívat ze sentimentu.

Mnoho lidí ale zůstává. Přišli o všechno a nemají už kam jít. Do provizorních ubytoven v okolí New Orleans, Biloxi a dalších měst přicházejí také noví přistěhovalci, které láká práce. Ve vylidněných oblastech je najednou hlad po pracovních silách.

"Většina sousedů se vrací, jinde nenašli zaměstnání. Ale je to tady těžké", říká nám Afroameričanka u provizorního obytného přívěsu, které sem poslala americká vláda.

Federální i místní úřady investují stovky miliónů dolarů do rekonstrukce hrází a infrastruktury, ale na individuální osudy lidí je velmi těžké najít spravedlivý lék. Desetitisícům obyvatel běží hypotéky na domy, které odnesl hurikán. Osobní neštěstí prožívají ti, kteří se nepojistili, ale i ti, kterým zkrachovala pojišťovna a pojistné náhrady se stále vlečou.

"Pojišťovny hypoték nechtějí nebo nemůžou platit. Mnoho pojišťoven po hurikánu zkrachovalo. Hypotéky musejí lidé platit, i když dům, na který si vypůjčili, už nestojí, a pojistné chodí po zlomcích nebo nechodí vůbec", říká nám čtyřicetiletá černoška z předměstí New Orleans.

"Ale doslali jsme už propustku, to je hlavní. Okolí našeho domu už vyčistili a něco vydrželo. Půjčím si, co půjde, pustíme se do práce a opravíme dům i garáž, já a můj syn," dodává ustaraně, ale s vírou v samu sebe.

Mnoho lidí v Lousianě a Mississippi začíná úplně od nuly, řada z nich je poznamenána ztrátou blízkých. Američany ale katastrofa nezlomila. Z celých Spojených států se sem sjely tisíce dobrovolníků, kteří už měsíce pomáhají místním lidem s obnovou jejich domů. Ve zničeném letovisku Biloxi nám to popsala nenápadná Američanka: "Mnoho lidí se dává dohromady, jsou si blíž, mnoho sousedů se lépe poznává." A to je to hlavní. Odstraňování následků hurikánu Katrina většinu lidí na jihu Spojených států spojuje a proto věří ve svou budoucnost.

A jak se připravují na novou sezónu hurikánů v Mexickém zálivu? To si povíme v dalších dílech Seriálu týdne Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme