Trump bude chtít od Kyjeva mírový plán, řekl spojenec. Jeho tým se od výroku distancoval
Tým nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa se v sobotu distancoval od slov jeho spojence o tom, že nová vláda se zaměří na ukončení války na Ukrajině spíše než na pomoc Kyjevu s obnovením dřívějších hranic. V rozhovoru s BBC se takto vyjádřil Bryan Lanza, kterého zpravodajská společnost označila za vysoce postaveného Trumpova poradce. Také uvedl, že nová vláda bude od Kyjeva chtít „realistickou mírovou vizi“.
„A jestli (ukrajinský) prezident (Volodymyr) Zelenskyj přijde ke stolu a řekne, ‚no, mír bude jenom tehdy, když budeme mít Krym‘, pak nám ukáže, že není seriózní,“ řekl podle BBC Lanza. „Krym je pryč,“ dodal stratég, který byl součástí Trumpovy kampaně už v roce 2016.
Tým připravující novou Trumpovu administrativu na výroky reagoval prohlášením, že Lanza nemluví ve jménu nastupujícího prezidenta a byl externím spolupracovníkem kampaně. „Nepracuje pro prezidenta Trumpa,“ citovala z prohlášení agentura Reuters. BBC mezitím ve své zprávě změnila označení Lanzy z vysoce postaveného Trumpova poradce na „spojence“ exprezidenta.
Zatímco poloostrov Krym anektovalo Rusko před více než deseti lety, po invazi z února 2022 Moskva okupuje ještě výrazně větší území na východě Ukrajiny. Plány ohledně takzvaného Donbasu Lanza v rozhovoru nezmínil, přičemž hovořil o tom, že Spojené státy nebudou Kyjevu pomáhat ve snaze získat zpět Krym.
„Ukrajině řekneme následující... Co vidíte jako realistickou mírovou vizi? Není to vize pro vítězství, ale vize pro mír. A pojďme se o tom začít bavit na rovinu,“ uvedl Lanza.
Ukrajinský prezident Zelenskyj v říjnu představil tzv. plán vítězství, který mimo jiné odmítá územní ústupky. USA pod vedením končícího prezidenta Joea Bidena trvají na tom, že podmínky pro ukončení bojů musí vytyčit Ukrajinci. Washington zároveň posílá Kyjevu vojenské vybavení za miliardy dolarů, situace na bojišti se ale v poslední době pro obránce nevyvíjí dobře.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Plány Trumpa ohledně války jsou velmi nejasné. Neustále vyhlašuje, že by ji dokázal bleskově ukončit, a to dokonce už před nástupem do Bílého domu, nespecifikoval však, jak by dvě strany dostal k vyjednávacímu stolu. Opakovaně dal najevo, že současnou míru americké pomoci Ukrajině považuje za příliš vysokou, v říjnovém rozhovoru ovšem v odkaze na Zelenského dodal, že „to neznamená, že mu nechci pomáhat“.
Lanzův rozhovor je za poslední měsíce několikátým případem, kdy možný Trumpův postup nastínil někdo z jeho okolí. Mezi novináři při tom panují značné pochybnosti o tom, zda je kdokoli v tuto chvíli schopen popsat kroky nového prezidenta po jeho nástupu do funkce. I BBC poznamenala, že Trumpovi budou pravděpodobně různí poradci předkládat různé návrhy.
Nejmenovaný činitel, který působil pod Trumpem během jeho prvního mandátu, tento týden řekl listu The Wall Street Journal, že republikán se v otázkách spojených s národní bezpečností rozhoduje sám a že v mnoha případech dospěl k rozhodnutí až na poslední chvíli.