Navahové se vydávají na válečnou stezku. Za vlastní jazyk a kulturu
Tváře si sice válečnými barvami nemalují, ale na válečnou stezku se vydávají. Indiáni z kmene Navahů po dvou stech letech asimilace zjistili, že nejsou pořádně ani Indiáni, ani Američané. Postupně ztrácejí svůj jazyk a svébytnou indiánskou kulturu, a proto se vydávají do boje o její zachování.
Navahové mají největší rezervaci ve Spojených státech. Na území velkém skoro jako Česká republika žije asi 175 tisíc příslušníků tohoto hrdého národa. Ale nečekejte, že tady narazíte na ztepilé indiánské bojovníky.
Na parkovišti mne spontánně vítá namol opilý indián. Namísto čelenky ušmudlaná kšiltovka. Žebrá o dolar a nemilosrdně boří mýtus o bohatství, které podle obecných představ přinesl původním Američanům provoz kasin.
Hazard sice vylepšil rozpočet hlavně některých menších kmenů, ve srovnání se zbytkem Ameriky jsou ale indiáni pořád velmi chudí, dožívají se kratšího věku, trpí nepoměrně častěji obezitou a alkoholismem.
Do života Navahů ve Spojených státech nahlédl zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka
V rezervaci se alkohol neprodává, jenže těsně za její hranicí vzkvétá obchod s kořalkou a pivem v nevzhledných boudách, které současně slouží jako nálevny. O záchranu tradiční, svébytné navažské kultury a hlavně jazyka se bojuje jinde.
Mladí Navahové slibují ve škole věrnost americké vlajce. Navažština už jejich rodným jazykem vlastně není, konstatuje trochu smutně indiánská učitelka Marylin Dempseyová.
Navahové, vlastním jménem Diné, jsou nejpočetnější etnickou skupinou mezi původními obyvateli USA. Většina jich žije ve vlastní rezervaci Navajo Nation, zřízené roku 1868, o rozloze 64 tisíc kilometrů čtverečních s hlavním městem Window Rock. V poslední době se ale mnoho lidí v ekonomicky aktivním věku z rezervace stěhuje pryč, často navždy.
Většina dětí podle ní doma mluví jen anglicky. Navažština je v posledních desetiletích na ústupu. A to se v téhle škole snaží změnit. Proto se tady v domorodém jazyce učí všechny předměty a povinně mluví i na chodbách.
Jenže tahle škola je výjimkou. Chodí do ní asi pětina dětí z bezprostředního okolí, tedy těch, které mají tu možnost. Ve všech ostatních v rezervaci se mluví skoro výhradně anglicky, navažština se učí jen neformálně.
Mnoho indiánů nevidí důvod proč usilovat o zachování rodného jazyka. Přesto možná svítá na lepší časy. V rezervaci totiž naladíte stanici KYAT. Moderátoři mluví v domorodém jazyce, který střídají s angličtinou.
Třeba Eugene má na starosti ranní show. Je už starší ročník a navažštinu se naučil jako svůj první jazyk. Teď mu pomohla najít práci a zatím to nevypadá, že by ji měl ztratit.
Majitel a manažer v jedné osobě George Mati spustil vysílání před pár měsíci a nestěžuje si na nezájem. Čistě komerční rádio si rychle našlo posluchače. Zatím na sebe víc než vydělává.
Rozhlasové vysílání v navažštině tedy přežívá i v nelítostné konkurenci televize, internetu a desítek jiných stanic. Soustřeďuje se přitom na mladé posluchače. Možná to nakonec nebude s ústupem kultury a jazyka hrdého národa Navahů až tak zlé a beznadějné.