Neshody kolem dohody o příměří v Gaze jsou vyřešené. Izraelská koaliční vláda ji projedná v pátek

Neshody, které ve čtvrtek na poslední chvíli provázely ve středu ohlášenou dohodu o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění izraelských rukojmích, již byly vyřešeny a v pátek ráno se sejde izraelská vláda, aby hlasovala o jejím schválení. Uvedla to izraelská a americká média s odvoláním na své zdroje, úřad premiéra Benjamina Netanjahua však tuto informaci dosud nepotvrdil.

Tel Aviv/Washington (Aktualizováno: 21:44 16. 1. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopady izraelského útoku na dům v táboře Džabálijá

Pokud izraelská vláda dohodu potvrdí, měla by v neděli vstoupit v platnost první fáze klidu zbraní v Pásmu Gazy (ilustrační foto) | Foto: Hassan Al-Zaanin | Zdroj: Reuters

Pokud dohodu schválí izraelský bezpečnostní kabinet i koaliční vláda, měla by v neděli vstoupit v platnost první fáze klidu zbraní.

Američtí a izraelští představitelé podle serveru Ynet potvrdili, že během zprostředkovaného vyjednávání v Kataru byly ve čtvrtek vyřešeny poslední spory. Ty se podle médií týkaly některých konkrétních jmen palestinských vězňů, jejichž propuštění z izraelských věznic žádalo palestinské teroristické hnutí Hamás výměnou za izraelské rukojmí.

O odstranění posledních překážek pro naplnění dohody napsal na síti X s odvoláním na svůj americký zdroj mimo jiné reportér serveru Axios Barak Ravid.

Podle vysoce postaveného zdroje deníku Haarec se v pátek ráno ke schválení dohody nejprve sejde izraelský bezpečnostní kabinet, následovat bude hlasování celé koaliční vlády. Ministři o ohlášené dohodě dosud nejednali, poznamenal Haarec.

Jiný zdroj z diplomatických kruhů však podle serveru The Times of Israel krátce nato novinářům řekl, že Netanjahu stále trvá na doladění všech detailů dohody, než ji předloží ke schválení bezpečnostnímu kabinetu a vládě.

Izrael podle něj mimo jiné přiměl Hamás, aby se vzdal na poslední chvíli vznášených požadavků ohledně Filadelfského koridoru, tedy přítomnosti izraelské armády na hranici mezi Pásmem Gazy a Egyptem. „Zdá se, že tato vytrvalost přináší ovoce, ale dokud nebude všechno úplně dohodnuto, Netanjahu (bezpečnostní) kabinet ani vládu nesvolá,“ tvrdil tento zdroj.

Podle plánu

Americký ministr zahraničí Antony Blinken na čtvrteční tiskové konferenci ve Washingtonu vyjádřil přesvědčení, že i přes nutnost dořešit na poslední chvíli některé detaily by dohoda o příměří měla začít platit v neděli podle plánu.

„Není zrovna překvapivé, že v tak náročném a vypjatém procesu a vyjednávání se můžete dočkat otevřeného konce,“ řekl Blinken. Právě teď, když spolu mluvíme, tento konec uzavíráme, dodal.

Netanjahuův úřad ve čtvrtek ráno oznámil, že Hamás ustupuje od některých částí dohody, a na poslední chvíli tak vytváří krizi při její finalizaci. Podle některých médií však stály za odkladem schvalování dohody hlavně obavy premiéra z rozpadu jeho vládní koalice.

24:44

Zpravodaj: Gazané dodnes nevědí o ohavnostech z 10. října. Myslí si, že to byl výpad proti armádě

Číst článek

Dva krajně pravicoví členové kabinetu, ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir a ministr financí Becalel Smotrič, pohrozili odchodem z vlády, pokud bude dohoda o příměří schválena. Požadují mimo jiné ujištění, že Izrael po skončení první fáze příměří obnoví boje.

Ve středu oznámená dohoda počítá s tím, že 19. ledna začne platit příměří, které v první fázi přeruší boje na 42 dnů. Zároveň má být propuštěno 33 rukojmích držených palestinskými ozbrojenci v Pásmu Gazy výměnou za stovky palestinských vězňů v izraelských věznicích.

Izraelská armáda se má postupně stáhnout z centrálních oblastí na okraj pásma a vysídlení Palestinci se začnou vracet do svých domovů.

Tři fáze dohody

Komplexní dohoda dále stanoví, že teprve v průběhu první fáze se začne jednat o podmínkách druhé etapy příměří. Podle dřívějších informací tiskových agentur během ní mají být propuštěni zbývající živí rukojmí za další palestinské vězně, dále má být vyhlášen trvalý klid zbraní a izraelští vojáci se mají zcela stáhnout z palestinského území.

Od začátku roku zemřelo v Pásmu Gazy minimálně 74 dětí, uvádí UNICEF. Některé v humanitární zóně

Číst článek

Ve třetí fázi pak Hamás výhledově odevzdá těla mrtvých rukojmích, otevřou se hraniční přechody a začne se realizovat plán obnovy Pásma Gazy.

Dosud jediný klid zbraní v 15 měsíců trvající válce, kterou Izrael vede proti Hamásu v odvetě za jeho teroristický útok z předloňského října, trval na konci listopadu téhož roku pouhý týden. Hamás během něj propustil 105 rukojmích výměnou za 240 Palestinců držených v izraelských věznicích.

Ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců 7. října 2023 v izraelském pohraničí zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a 251 dalších unesli jako rukojmí.

Mohutná vojenská odveta Izraele si od té doby podle čtvrtečních údajů úřadů kontrolovaných Hamásem vyžádala životy nejméně 46 788 Palestinců, včetně bojovníků hnutí. Od oznámení dohody přitom přišlo podle ministerstva zdravotnictví v Gaze o život nejméně 80 lidí, neboť klid zbraní dosud nezačal platit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme