Některé deníky ve Venezuele o velikonočním týdnu nevyšly, chybí papír

Ve Venezuele tento týden nevyšlo celkem 17 deníků. Ne proto, že by neměly co psát, ale kvůli tomu, že nemají na co tisknout. Jejich vydavatelé chtějí ušetřit papír na další týdny, a tak se rozhodli, že noviny ve velikonočním týdnu nevyjdou buď vůbec, nebo jen na jeho začátku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výběr z denního tisku, noviny

Výběr z denního tisku, noviny | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Vydavatele některých novin trápí nedostatek papíru už tři roky. Musejí ho totiž dovážet, například z Kanady nebo USA.

Jenže na koupi v zahraničí už nějakou dobu chybí peníze. Vláda totiž reguluje směnu bolívaru za zahraniční měny, především dolar, a na některé dovážené zboží zkrátka podniky nedostanou příděl deviz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Venezuele tento týden nevyšlo kvůli nedostatku papíru celkem 17 deníků. Informuje o tom zpravodaj David Koubek

Jak informoval venezuelský Institut pro tisk a společnost, vydavatelé se snažili obstarat dolary na černém trhu. Jenže tam je kurz víc než stonásobně vyšší, takže se to nemohlo vyplatit.

Podle institutu, který sdružuje nezávislé novináře, trápí nebo trápil nedostatek papíru celkem 45 publikací a v této souvislosti mluví tato organizace také o cenzuře.

V minulém týdnu totiž ze stejného důvodu přestal vycházet deník El Carabobeňo, který je kritický k vládě. Na stáncích se už tento list neobjeví a před tím stihl podobný osud i jiné noviny.

Vláda podle kritiků používá příděl papíru jako způsob cenzury

Venezuelská socialistická vláda většinou nařčení z cenzury soukromých médií odmítá. Na aktuální situaci původně reagovala podobně jako při nedostatku jiného zboží. Tvrdila, že dolarů poskytuje dost a že za nedostatek papíru nebo tiskařských barev mohou spekulanti, kteří materiál skupují a pak prodávají dráž.

Před třemi lety vytvořila vláda státní podnik, který by měl materiál pro noviny nakupovat tak, aby se dostalo na všechny. Jenže soukromí vydavatelé si stěžují, že tahle organizace jim zkrátka často papír dodat odmítá, a tvrdí, že právě tímto způsobem se noviny cenzurují.

Už v minulosti přitom zavřela venezuelská vláda také některé rozhlasové nebo televizní stanice, údajně kvůli tomu, že nesplnily podmínky pro vysílací licence. Kritici opět upozorňují, že šlo o cenzuru.

ČRo, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme