‚Nelegitimní a ostudné‘. Spojené státy uvalují sankce na zpravodajku OSN pro lidská práva v Palestině
Spojené státy uvalují sankce na zvláštní zpravodajku OSN pro lidská práva na okupovaných palestinských územích Francesku Albaneseovou, uvedl na X americký ministr zahraničí Marco Rubio. Zdůvodnil to tím, že Albaneseová podněcuje Mezinárodní trestní soud (ICC) k postupu proti americkým a izraelským činitelům a firmám. Rubio snahy Albaneseové označil za „nelegitimní a ostudné“.
„Albaneseové kampaň politické a ekonomické války proti Spojeným státům a Izraeli už nebude tolerována... Spojené státy budou nadále podnikat veškeré kroky, které považujeme za nutné, abychom čelili právnímu nátlaku a chránili naši suverenitu a suverenitu našich spojenců,“ poznamenal také šéf americké diplomacie.
Albaneseová je kritická k izraelské politice na okupovaných palestinských územích i ke způsobu, jakým Izrael vede válku v Pásmu Gazy. Letos v květnu v této souvislosti před Radou OSN pro lidská práva (UNHRC) hovořila o genocidě a apokalyptické situaci na okupovaných palestinských územích.
Státy světa přitom vyzvala k přerušení obchodních a finančních vztahů s Izraelem a k zastavení dodávek zbraní této zemi.
Soudkyně Mezinárodního trestního soudu čelí sankcím z USA. Je to odveta za Izrael
Číst článek
Zatykač na Netanjahua
Zároveň italská právnička podporuje kroky Mezinárodního trestního soudu vůči izraelským představitelům, včetně vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
Válka v této úzké pobřežní oblasti, kde žijí přes dva miliony Palestinců, začala 7. října 2023 po teroristickém útoku radikálního hnutí Hamás a jeho spojenců na jih Izraele, který připravil o život na 1200 lidí.
V Gaze bylo od té doby podle tamních úřadů ovládaných Hamásem zabito přes 57 500 Palestinců. Válka vyhnala drtivou většinu zdejších obyvatel z domovů, rozsáhlé části hustě zastavěného území srovnala se zemí a způsobila hlubokou humanitární krizi.