Německá krajně pravicová NPD láká sympatizanty i na rodinnou politiku

V Německu vrcholí přípravy na proces roku. Na lavici obžalovaných usedne teroristka z neonacistické skupiny Národně socialistické podzemí Beate Zschäpeová. Ta byla členkou tria, které stojí za vraždou deseti lidí převážně tureckého původu, bombovými útoky a dalšími trestnými činy. V souvislosti s blížícím se procesem se objevila otázka, jakou roli dnes hrají ženy na neonacistické scéně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka německé krajně pravicové strany NPD

Vlajka německé krajně pravicové strany NPD | Zdroj: Reuters

V Berlíně je každé šesté dítě závislé na sociálních dávkách. Právě pro ně se na panelovém sídlišti v Hellersdorfu vybírají hračky a oblečení. Akci pořádá Kruh nacionalistických žen, ženská organizace krajně pravicové strany NPD.

„Jsme tu pro ženy, pro politicky angažované ženy,“ říká Maria Fanková. Politicky se angažuje už roky a pravidelně ji lze zahlédnout na čele pochodu berlínských neonacistů

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Stejskalová

„V první řadě naše zájmy. Není možné, aby se nejdříve bral ohled na jiné, a teprve pak se dívat, co se děje s Němci. Takhle to nejde,“ přibližuje cíle, za které hodlá bojovat.

Dnes ovšem s úsměvem na rtech. Krajně pravicová NPD totiž mění strategii a namísto útočných slov či pochodů holých lebek šíří své nenávistné myšlenky v mnohem přátelštějším obalu. Nové sympatizanty se snaží nalákat na rodinnou politiku.

Marii Fankové nemizí úsměv z tváře ani při otázce, zda nenávidí židy a muslimy. „Ne, ne, ne. Nemohu říct, že jsem antisemitou. Stejně jako že nenávidím muslimy. Ať si dělají döner a ať se modlí tak, jako to dělali po staletí. Ale ať nežijí tady. V tom je ten rozdíl,“ vysvětluje.

Na hřišti si hraje i sedmiletá dcera ženy, která šéfuje berlínským nacionalistkám. Děti přistěhovalců tam člověk nezahlédne.

Politolog: NSDAP se také zaměřovala na sociální aktivity

„Dcera si může hrát, s kým chce. Nejde o to, že by si moje dcera nesměla hrát s Ajše. Ale co dceři jasně zdůrazňuji – že jsme Němci, že se tak musíme cítit. Že máme jiné požadavky, jiné hodnoty, a to chceme také ukázat ostatním občanům,“ upozorňuje Maria Fanková.

Na dětskou slavnost, kde jsou atrakce i občerstvení zadarmo, dorazily desítky rodin. „Člověk tu ušetří peníze. Momentálně jsem nezaměstnaná, tohle je jediná možnost, jak se pobavit. Dětem se tady líbí a nám taky a to, že to pořádá NPD, nám rozhodně nevadí. Jsou jediní, kteří pro nás chudé něco dělají,“ potvrzuje jedna z přítomných matek.

Podle politologa Hanse Gerda Jaschkeho z berlínské univerzity cílí NPD především na sociálně slabší. „Nesmíme zapomínat, že NSDAP před rokem 1933 se ve velké míře zaměřovala na sociální aktivity. Měla vývařovny pro nezaměstnané. A tímto vzorem se řídí také NPD,“ dodává.

Ve dvou spolkových zemích už NPD se strategií zaměřenou na nejchudší uspěla. V Meklenbursku-Pomořansku a Sasku má své zástupce v zemském sněmu.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme