Německé policii uniká téměř 500 extremistů, někteří se mají skrývat i v Česku a Rakousku

Více než čtyři stovky německých pravicových extremistů jsou na svobodě, přestože na ně byl vydán zatykač. Policie totiž neví, kde se hledaní radikálové nachází. S odvoláním na data, která na dotaz poslankyně strany opoziční strany Levice poskytla německá vláda, informoval o tom v úterý list Neue Osnabrücker Zeitung. Zhruba tři desítky hledaných extremistů utekly podle úřadů do zahraničí, hlavně do Česka, Polska a Rakouska.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravicoví radikálové protestují v Chemnitzu (Saské Kamenici) po smrti pětatřicetiletého Němce, z jehož usmrcení jsou podezřelí dva mladíci z Iráku a Sýrie.

Police zasahuje při protestech pravicových radikálů v Chemnitzu (ilustrační foto) | Foto: Matthias Rietschel | Zdroj: Reuters

Podle údajů německé vlády policie navzdory vydanému zatykači v současnosti marně pátrá po 467 pravicových extremistech. Počet hledaných radikálů ovšem meziročně klesl.

Zpráva BIS přehledně: ruská a čínská špionáž skrytá za diplomatickými pasy, kyberútoky i syrští bojovníci

Číst článek

Na konci loňského září pátrali policisté na základě zatykače po 501 pravicových radikálech, kteří se dopustili trestného činu. V roce 2014 takových hledaných bylo 253.

Celkový počet lidí, po kterých německá policie na základě zatykačů pátrá, se podle policejních odborů GdP pohybuje kolem 175 000. Odbory však zároveň upozorňují, že i „relativně nízký počet“ neonacistů, které policisté bez úspěchu hledají, může poškodit obraz Německa v zahraničí.

V zahraničí je 32 extremistů

Z více než čtyř stovek hledaných se podle vládních údajů 32 pravicových extremistů skrývá nejspíš v zahraničí. Po 29 z nich policie pátrá již déle než půl roku. Nejvíce se jich zdržuje podle vládních údajů v sousedních zemích Rakousku, Polsku a Česku a také v Itálii. Zatímco v Rakousku jich je zřejmě pět, v Polsku jsou čtyři a v Česku stejně jako v Itálii tři. Dva hledaní se zřejmě ukrývají v Británii.

Extremisté v Písku zaútočili na skupinu Indů, hrozí jim až pět let vězení

Číst článek

Ze zveřejněného dokumentu vyplývá, že policie z celkového počtu 467 radikálů jen 108 hledá v souvislosti se spácháním politicky motivovaného trestného činu. Ostatní se dopustili většinou různých násilných činů.

Poslankyně strany Levice Ulla Jelpkeová, která o informace ministerstvo vnitra požádala, se rovněž dotázala, zda se hledaní pravicoví extremisté, na něž byl vydán zatykač, schovávají úmyslně. „Jestli se osoby, jejichž místo pobytu je v databázích vedeno jako ‚neznámé‘, vědomě vyhýbají uplatnění zatykače, se dá často s jistotou zjistit až v okamžiku jejich nalezení,“ uvedlo neurčitě ministerstvo.

Nejznámějším případem, kdy se dařilo neonacistům dlouhodobě skrývat před německými úřady, je případ členů skupiny Národněsocialistické podzemí, kteří se ukrývali od konce devadesátých let. V letech 2000 až 2007 Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt a Beate Zschäpeová spáchali deset převážně rasově motivovaných vražd a další trestné činy včetně ozbrojených loupeží. Muži později spáchali sebevraždu, Zschäpeová dostala nedávno trest doživotí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme