Epidemie koronaviru udeřila i v zemi pod Himálajem. Nákaza se rozšířila až do táborů pod Everestem
Nedostatek vakcín, zdravotnický systém na pokraji kapacit a nepříliš pozitivní výhledy do dalších týdnů. Tak zahraniční servery popisují aktuální epidemii koronaviru v Nepálu. V zemi strmě rostou počty nakažených a vývoj epidemické situace je tak velmi podobný jako v sousední Indii. Sílí však obavy, že nákaza v Nepálu by mohla mít daleko horší důsledky než v druhé nejlidnatější zemi světa. A to i vzhledem k blížícím se náboženským oslavám.
V minulých dnech Nepál opakovaně zaznamenal rekordní přírůstek nakažených, který se z nedávných 100 nově infikovaných dostal až nad hranicí 9000 případů za den. Země má tak aktuálně nejvyšší nárůst nakažených ze všech sousedních států Indie, která v posledních týdnech bojuje s další vlnou epidemie. A stejně jako v Indii, i v Nepálu stojí za nárůstem nemocných mimo jiné i náboženské festivaly a oslavy, kvůli níž se do země vrátily tisíce lidí.
Indie prochází peklem. Největší problém je šíření viru na venkově, kde zdravotní péče víceméně neexistuje
Číst článek
„Co se teď děje v Indii, je děsivou předzvěstí budoucnosti Nepálu, pokud se nám nepodaří vlnu nákazy potlačit,“ řekla podle deníku The Guardian ředitelka Nepálského červeného kříže.
Pod těžkým testem jsou tak místní nemocnice. Přibližně jednatřicetimilionová země má podle dat Světové zdravotnické organizace z května 2020 pouze přibližně 1600 lůžek na jednotkách intenzivní péče a méně než 600 ventilátorů pro celou svou populaci. Údaje Světově banky pak uvádí, že v Nepálu je na 100 000 obyvatel 0,7 lékaře, tedy ještě méně než v Indii. Většina veřejných zdravotnických zařízení je na hraně svých kapacit, na zajištění péče v soukromých klinikách pak většina obyvatel nemá dostatek finančních prostředků.
Nepálu dochází i vakcíny proti koronaviru. Úřady varovaly, že pro ty, kteří dostali již první dávku vakcíny AstraZeneca, není dostatek látky na druhou injekci. Mnozí naopak poukazují na to, že nákaza se šíří i kvůli dlouhým frontám, v nichž lidé denně na očkování čekají.
Na vývoj epidemie zareagovala vláda žádostí o mezinárodní pomoc. Přitom kabinet, v jehož čele sedí premiér Khadga Prasád Oli, podle obyvatel nese za současný stav epidemie hlavní díl viny – a to právě rozhodnutím nezakázat zmíněné náboženské oslavy.
VIDEO: At a Hindu ground in Kathmandu, Covid victims in Nepal are cremated as the country witnesses an upsurge in Covid-19 cases. The International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies says "many hospitals are full and overflowing" with Covid-19 patients in Nepal pic.twitter.com/FsCskOFchH
— AFP News Agency (@AFP) May 6, 2021
Nákaza pod Everestem
Koronavirus se v Nepálu rozšířil i do základních táborů pod nejvyšší horou světa Mount Everestem. Jak informuje server BBC News, horolezců s příznaky nemoci covid-19 je v posledních týdnech stále více, stejně jako množství pozitivních testů.
Nepálské úřady však informace o nakažených v horských táborech zatím nepotvrdily a trvají na tom, že o žádných pozitivních případech mezi horolezci neví. „Ministerstvo turismu nemá žádné zprávy o nakažených covidem v základních táborech pod Everestem,“ uvedl náměstek resortu.
Nejméně 17 infikovaných v posledních dnech, kteří byli převezeni do nemocnic v Káthmándú, ale BBC News potvrdila Himálajská záchranářská asociace, která s podporou státu zajišťuje lékařskou péči v základních táborech pod Mount Everestem. A o nemocných v táborech mluví i samotní turisté.
Proč Indie nezvládá pandemii? ‚Netestují a chybí jim lékaři v nemocnicích,‘ popisuje novinářka
Číst článek
„Lidé kašlou úplně všude. Ale není to takový ten klasický kašel, kteří tu horolezci mají. Vidíte, že lidé jsou v bolestech a mají i další symptomy, jako horečku a bolesti těla,“ líčil pro BBC News Nor Erlend Ness, který měl minulý měsíc v Káthmándú tři pozitivní testy ve dvou různých nemocnicích.
Právě testování v táborech je pak jedním z největších problémů. Velkým hendikepem je podle turistů nedostatečná kapacita testování v klinikách poblíž táborů, mnozí si tak museli přivézt vlastní testovací sady, které v malé míře pomohly některé nakažené odhalit a včas je izolovat.
Pozitivní není ani výhled do dalších týdnů. Ačkoli úřady nařídily dvoutýdenní lockdown v metropoli Káthmándú, od 6. května v zemi platí zákaz všech mezinárodních letů a veřejná shromáždění jsou omezena ve většině okresů, náboženské oslavy a festivaly zrušeny nebyly.
Organizátoři podle nepálských médií sice uvedli, že v platnosti budou přísná opatření, včetně nošení roušek, tamní ministerstvo zdravotnictví si však nedělá příliš velké iluze a očekává, že velká část obyvatel nebude opatření během oslav dodržovat.