‚Zapálila jsem svíčku a pověsila fotku.‘ V pařížském kostele vzniklo pietní místo za oběti koronaviru
V pařížském kostele svatého Sulpicia vzniklo pietní místo za oběti koronaviru. Vytvořila ho tam asociace sdružující rodiny, jejichž příbuzní na tuto nemoc zemřeli. Od začátku pandemie už ve Francii na covid-19 zemřelo přes sto pět tisíc lidí.
Kostel svatého Sulpicia je druhým nejvyšším v Paříži hned po katedrále Notre-Dame. Ostatně právě sem se přesunuly liturgické slavnosti a mše po požáru katedrály. Pietní místo za oběti covidu je přímo v kostele, v kapli svatého Pavla.
Lidé můžou na pietním místě pověsit fotografii svých příbuzných, zapálit za ně svíčku a napsat vzkaz do pamětní knihy.
„Přišla jsem sem, abych se pomodlila za svého kmotřence, který zemřel na covid,“ říká Christine. Do kostela svatého Sulpicia přišla nejen kvůli svému kmotřenci. Chtěla se pomodlit taky za lidi, kteří umírají ve světě. Hlavně v Indii, kde je podle ní hodně chudých, kteří nic nemají.
Za babičku, bratrance či souseda. Lidé u křížů na ‚Staromáku‘ zapalují svíčky a píšou jména křídou
Číst článek
„Byla jsem tady kvůli bratrovi. Zemřel na covid v říjnu. Zřejmě se nakazil v nemocnici. Zapálila jsem za něj svíčku a pověsila jeho fotku na nástěnku,“ říká Agnes, další z návštěvnic pietního místa.
Agnes přijela do kostela svatého Sulpicia z druhého konce Paříže. Těsně po bratrově smrti prý neměla prostor rozjímat a přemýšlet. Tohle je prý navíc jediné pietní místo za oběti covidu v Paříži, o kterém ví. Vzniklo díky kolektivu s názvem „Tenir ta main“, v překladu „Držet tvou ruku“ sdružující rodiny obětí pandemie.
Pietní místo v kapli svatého Pavla je přístupné každý den od osmi hodin ráno do sedmi večer. Poslední pátek v měsíci se tu navíc za oběti covidu slouží mše.