Než uprchl, maloval v KLDR propagandu. Teď světu popisuje hrůzy režimu
Hlad a nedostatek peněz. To je údajně to, co žene vůdce Severní Koreje k současnému jednání. Tvrdí to severokorejští uprchlíci, žijící v Jižní Koreji. Tito lidé strádání na vlastní kůži zažili. Proto ví, jak hodně nyní KLDR potřebuje pomoc namísto dalších sankcí.
„15. dubna slaví v Severní Koreji narozeniny Kim Ir-sen, takže spousta právě probíhajících aktivit může mít souvislost s tímto výročím," vysvětluje v jednom z mnoha soulských podniků severokorejský utečenec Byeok Song.
"Je ale velká smůla, že KLDR dnes vede jeho vnuk Kim Čong-un a světu hrozí nukleárnímu zbraněmi," dodává hned muž, který tamnímu režimu sloužil jako malíř propagandistických plakátů.
Taktiku Pchjongjangu tedy dobře zná, a tvrdí proto, že se není čeho bát: „Věřím, že Kim Čong-un tyhle hrozby zastaví a začne se soustředit na obnovu své země a zlepšování života svých lidí."
Severokorejského uprchlíka zpovídala zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková
Myslí si, že válka nebude. Je to podle něj jen taktika, jak se dostat k humanitární pomoci a potravinám.
O nedostatku ví Byeok Song své. Matka, otec a sestra mu totiž zemřeli hlady. Na chudobu a hladomor si tak dobře pamatuje.
„Současná situace v Severní Koreji je velmi špatná. Chronickou podvýživou trpí většina obyvatel. Lidé se nemohou ani pořádně najíst, natož aby měli jiné svobody a práva," říká a ukazuje přitom svá poslední díla, sérii obrazů podvyživených dětí.
Obrazy jsou jeho způsob, jak o strašné situaci na Severu informovat.
„Lidé v Severní Koreji opravdu trpí. Nemají žádnou naději. Snažím se tedy o této situaci informovat na Jihu a ve zbytku světa," říká malíř Song a dojetí na jeho tváři je patrné.
Na hrůzy, které prožil, prý nikdy nezapomene a věří, že utrpení milionů lidí v KLDR jednou skončí.