Než uprchl, maloval v KLDR propagandu. Teď světu popisuje hrůzy režimu

Hlad a nedostatek peněz. To je údajně to, co žene vůdce Severní Koreje k současnému jednání. Tvrdí to severokorejští uprchlíci, žijící v Jižní Koreji. Tito lidé strádání na vlastní kůži zažili. Proto ví, jak hodně nyní KLDR potřebuje pomoc namísto dalších sankcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umělec Byeok Song se před úprkem z KLDR živil jako malíř propagandy

Umělec Byeok Song se před úprkem z KLDR živil jako malíř propagandy | Foto: Kateřina Procházková

„15. dubna slaví v Severní Koreji narozeniny Kim Ir-sen, takže spousta právě probíhajících aktivit může mít souvislost s tímto výročím," vysvětluje v jednom z mnoha soulských podniků severokorejský utečenec Byeok Song.

"Je ale velká smůla, že KLDR dnes vede jeho vnuk Kim Čong-un a světu hrozí nukleárnímu zbraněmi," dodává hned muž, který tamnímu režimu sloužil jako malíř propagandistických plakátů.

Taktiku Pchjongjangu tedy dobře zná, a tvrdí proto, že se není čeho bát: „Věřím, že Kim Čong-un tyhle hrozby zastaví a začne se soustředit na obnovu své země a zlepšování života svých lidí."

Přehrát

00:00 / 00:00

Severokorejského uprchlíka zpovídala zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

Myslí si, že válka nebude. Je to podle něj jen taktika, jak se dostat k humanitární pomoci a potravinám.

O nedostatku ví Byeok Song své. Matka, otec a sestra mu totiž zemřeli hlady. Na chudobu a hladomor si tak dobře pamatuje.

„Současná situace v Severní Koreji je velmi špatná. Chronickou podvýživou trpí většina obyvatel. Lidé se nemohou ani pořádně najíst, natož aby měli jiné svobody a práva," říká a ukazuje přitom svá poslední díla, sérii obrazů podvyživených dětí.

Obrazy jsou jeho způsob, jak o strašné situaci na Severu informovat.

„Lidé v Severní Koreji opravdu trpí. Nemají žádnou naději. Snažím se tedy o této situaci informovat na Jihu a ve zbytku světa," říká malíř Song a dojetí na jeho tváři je patrné.

Na hrůzy, které prožil, prý nikdy nezapomene a věří, že utrpení milionů lidí v KLDR jednou skončí.

Kateřina Procházková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme