O podporu v nezaměstnanosti v USA požádaly další tři miliony lidí, celkem je jich už 36 milionů

O podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden požádalo dalších zhruba 2,98 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Počet žádostí tak sice dál klesá, ale méně, než se čekalo. Od poloviny března, tedy od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, už přišlo v USA o práci kolem 36 milionů lidí.

Washington (Aktualizováno: 17:09 14. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé čekající před úřadem práce v New Yorku.

Lidé čekající před úřadem práce v New Yorku. | Foto: Andrew Kelly | Zdroj: Reuters

Oproti předchozímu týdnu se počet žádostí o podporu snížil o 195 tisíc. Analytici však podle průzkumu agentury Reuters očekávali výraznější pokles, a to na zhruba 2,5 milionu. Počet nových žadatelů se postupně snižuje od posledního březnového týdne, kdy o podporu požádalo rekordních 6,87 milionu lidí.

Minulý týden ministerstvo oznámilo, že v dubnu v USA v důsledku koronavirové krize zaniklo rekordních 20,5 milionu pracovních míst. Oficiální míra nezaměstnanosti se více než ztrojnásobila a z březnových 4,4 procenta vystoupila na 14,7 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Většina ekonomů podle agentury AP předpokládá, že v květnu by se oficiální míra nezaměstnanosti mohla vyšplhat na 18 procent, nebo dokonce na ještě vyšší úroveň. Ještě v únoru se přitom míra nezaměstnanosti v USA nacházela na 3,5 procenta a byla nejnižší za pět desetiletí.

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell ve středu varoval, že Spojené státy by v důsledku koronavirové krize mohly čelit dlouhodobějšímu hospodářskému útlumu. Vyzval Kongres a Bílý dům k dalším rozpočtovým výdajům ke zmírnění dlouhodobých ekonomických škod.

„Od velké hospodářské krize nebyl trh práce v USA v tak žalostném stavu,“ uvedl ve čtvrtek analytik Richard Flynn ze společnosti Charles Schwab. Ekonomové nicméně doufají, že situace na trhu práce se začne zlepšovat, protože čím dál více států USA zmírňuje restrikce zavedené v rámci boje proti šíření koronaviru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme