Nigerská armáda prohlásila Tianiho za novou hlavu státu. Rostou obavy z vlivu wagnerovců v zemi
Nigerští vojenští velitelé v pátek prohlásili generála Abdourahamaneho Tianiho za novou hlavu státu. Zároveň oznámili, že po svržení prezidenta Mohameda Bazouma pozastavili platnost ústavy a rozpustili všechny dosud existující státní instituce. Informovala o tom agentura Reuters. Paříž uvedla, že za prezidenta Nigeru nadále považuje Bazouma, a státní převrat spolu s Evropskou unií odsoudila.
Tiani dosud vedl prezidentskou stráž, která ve středu zadržela Bazouma v prezidentském paláci a následně oznámila, že prezidenta svrhla kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci a špatnému vládnutí. Dvaašedesátiletý generál a bývalý vojenský atašé na nigerské ambasádě v Německu vedl elitní jednotku prezidentské stráže od roku 2011.
Švindl s obilím má obelhat Afričany. Turecko může Rusy chytit pod krkem, myslí si expert
Číst článek
Generál v pátek vystoupil v nigerské státní televizi, kde byl představen jako předseda nově vzniklé Národní rady pro ochranu vlasti (CNSP), která po středečním puči převzala moc v zemi.
„Předseda CNSP je hlavou státu. Zastupuje stát Niger v mezinárodních vztazích,“ přečetl jeden z důstojníků prohlášení. Podle něj byla rovněž rozpuštěna vláda a veškerou výkonnou a zákonodárnou moc bude vykonávat právě nová vojenská rada.
Uskupení Národní rada pro ochranu vlasti zahájilo převrat ve středu. Následujícího dne podpořilo svržení hlavy státu velení armády. Ve čtvrtek rovněž stovky stoupenců převratu zapálily sídlo vládnoucí strany.
Někteří demonstranti přitom mávali ruskými vlajkami a skandovali protifrancouzské slogany na protest proti vlivu někdejší koloniální mocnosti v oblasti Sahelu.
Ospravedlnění puče
V pátečním projevu Tiani puč ospravedlnil zhoršující se bezpečnostní situací v zemi a kritizoval nedostatečnou spolupráci s vojenskými vládami sousedního Mali a Burkina Fasa při „potírání povstání v regionu“.
Tiani rovněž požádal nigerský lid a mezinárodní partnery o spolupráci. „Žádám technické a finanční partnery, kteří jsou přáteli Nigeru, aby porozuměli specifické situaci naší země a poskytli jí veškerou nezbytnou podporu, která umožní čelit výzvám,“ uvedl generál.
Sahel dlouhodobě sužuje násilí islamistických skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát. V boji proti násilí islamistů dosud Niger představoval klíčového spojence pro Spojené státy a Francii.
Putin si chce přiklonit Afriku na svou stranu. Na summitu v Petrohradu slíbil obilí zdarma
Číst článek
Rostou obavy z rozšiřujícího se vlivu ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která podle nigerského prezidenta vůči jeho vládě vedla dezinformační kampaň. Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin označil aktuální vývoj v Nigeru za „faktické získání nezávislosti“ a za „boj s kolonizátory“.
Situaci v zemi odsoudily mimo jiné Francie, Evropská unie a OSN, které žádají prezidentovo propuštění. Evropská unie v pátečním prohlášení převrat v Nigeru odsoudila a označila jej za vážné ohrožení stability a demokracie v zemi.
Evropská unie rovněž vyjádřila podporu veškerému „úsilí o okamžitý návrat k ústavnímu pořádku“ a vyzvala k propuštění Bazouma.
Hospodářské společenství západoafrických států v reakci na puč v Nigeru svolalo na neděli nouzový summit, kde se mají mimo jiné řešit i případné sankce. Francie v pátek uvedla, že je připravená sankce zaštítit. V zemi zatím podle agentury Reuters nadále pokračuje v těžbě uranu.
Bazoum je demokraticky zvoleným prezidentem, který Nigeru vládne od dubna 2021. Historii země provází od získání nezávislosti v roce 1960 státní převraty a četné pokusy o převzetí moci.