Francie stále více omezuje styky s africkými státy, v nichž vojenské junty v uplynulých měsících provedly převraty. Paříž podle deníku Le Monde nařídila přerušit i kulturní projekty s těmito státy.
Jedno léto, dva vojenské převraty. Proč se armády bouří zrovna v bývalých francouzských koloniích? A je region střední a západní Afriky tím nejméně stabilním na světě?
Vojenské štáby Nigeru, Mali a Burkina Fasa se sešly v nigerské metropoli Niamey, kde rozhodly o „konkrétních opatřeních“ v případě, že se ECOWAS rozhodne „šířit válku“.
Vojenská junta, která na konci července svrhla nigerského prezidenta, nadále vzdoruje tlaku, aby jednala ještě před čtvrtečním summitem Hospodářského společenství západoafrických zemí.
„Najednou tak bezpečnostní a politická stabilita ‚neznámého‘ Nigeru může silně podvázat schopnost Francie dostát své spotřeby a závazkům ohledně energetické bezpečnosti,“ říká.
Chtěla se setkat také s demokraticky zvoleným a na konci července svrženým prezidentem Mohamedem Bazoumem, což jí ale vojenská junta ale neumožnila. Informují o tom agentury Reuters a AP.
„Píšu jako rukojmí. Niger čelí útoku vojenské junty, která se snaží svrhnout naši demokracii, a já jsem jen jedním ze stovek občanů, kteří byli svévolně a nezákonně uvězněni,“ napsal svržený Bazoum.
Niamey/Abuja/Paříž/Bamako/Ouagadougou/Washington D.C./Moskva||ČTK|Zprávy ze světa
V Nigeru armáda minulý týden provedla převrat a francouzská ambasáda se stala terčem útoku stoupenců puče. Aktuálně se v zemi nachází 500 až 600 francouzských občanů.
Tisíce stoupenců junty, která tento týden provedla v Nigeru převrat, v neděli pochodovaly ulicemi hlavního města Niamey s ruskými vlajkami a skandovaly protifrancouzská hesla.
Před měsícem o něm Vladimir Putin hovořil jako o vlastizrádci poté, co vyvolal vzpouru a jeho jednotky málem došly až do Moskvy. V pátek Jevgenij Prigožin publikoval fotografie z Petrohradu.
Tiani dosud vedl prezidentskou stráž, která ve středu zadržela Bazouma v prezidentském paláci a následně oznámila, že prezidenta svrhla kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci a špatnému vládnutí.
„My obranné a bezpečnostní síly jsme se rozhodly skoncovat s režimem, který znáte,“ uvedl jeden z velitelů Amadou Abdramane. Důvodem jsou prý „zhoršující se bezpečnostní situace a špatné vládnutí“.
Loď se převrátila na řece Niger v pondělí brzy ráno, uvedla policie v nigerijském státě Kwara. Většina pasažérů patrně neměla plovací vesty. Část obětí již byla pohřbena.
Opozice neuspěla s odvolání šéfky Poslanecké sněmovny Pekarové Adamové. Zákonodárci také jednali o vyslání vojenské policie k vyšetřování zločinů na Ukrajině nebo o ochraně oznamovatelů.
„Říkají sice, že se rozhodli odejít, ve skutečnosti jsou ale vyhozeni,“ říká analytička a odbornice na oblast Sahelu o ohlášeném stažení francouzských vojenských jednotek z Mali.
Na základnu v oblasti Tillabéri na západě země, která hostí také vojáky z Mauritánie, Čadu, Mali a Burkiny Faso, podle mluvčího zaútočily stovky ozbrojenců na motorkách.
Několik desítek kilometrů od hranice s Mali v neděli auto volební komise najelo na minu. Sedm lidí při incidentu u vesnice Dargol zhruba 100 kilometrů od Niamey zemřelo, další tři jsou zranění.
Mali, Niger i Čad s přítomností českých vojáků souhlasí. Vojáci by měli pomáhat zejména malijským vojákům a doprovázet je do bojů s islámskými radikály.
Celkový rozpočet programu Pomoc na místě činí pro letošní rok 150 milionů korun, peníze vnitro poskytuje buď přímo, nebo prostřednictvím vlád států EU či mezinárodních organizací.