Norský střelec přiznal, že chtěl zabít i bývalou premiérku
Šílený norský střelec Anders Behring Breivik, který se přiznal ke spáchání pátečního masakru na ostrově u Osla a k bombovému atentátu v norské metropoli, chtěl zabít také bývalou premiérku Gro Harlem Brundtlandovou. S informací přišly největší norské noviny Aftenposten.
Anderse Breivika dnes čeká soud, který rozhodne o jeho setrvání ve vazbě. Je ale téměř jisté, že v ní skutečně zůstane. Jediné, co se nyní řeší, je to, zda bude soud veřejný, či nikoli. Řada lidí se totiž obává, že by Breivik mohl prostřednictvím soudu hlásat svoje myšlenky.
„Breivik sám by otevření líčení chtěl. Toto si naplánoval ve svém manifestu, který krátce před útokem zveřejnil na internetu. V něm píše, že krvavý útok je i propagací jeho myšlenek a vizí světa. Vše ale nasvědčuje tomu, že mu soud nedá prostor, aby řečnil dlouho,“ přiblížila spolupracovnice ČRo v Norsku Emira Holmeyová.
Největší norské noviny Aftenposten dnes přišly s informacemi, že Breivik při výslechu řekl, že měl v plánu nastražit bombu i v jiných částech Osla a že jeho cílem bylo i zabít bývalou premiérku Gro Harlem Brundtlandovou. „Ta v pátek navštívila mládežnický tábor, ale dvě hodiny před útokem z ostrova odjela. Breivik k tomu uvedl, že se zdržel v Oslu,“ upřesnila Holmeyová.
Bývalá sociálnědemokratická premiérka Gro Harlem Brundtlandová byla jako vůbec první žena od roku 1998 až 2003 generální ředitelkou Světové zdravotnické organizace (WHO). Úřad předsedkyně norské vlády zastávala celkem třikrát.
Mezitím policie i nadále prověřuje informace, zda všechno, jak Breivik tvrdí, spáchal sám. Policisté už prohledali i domy jeho rodičů. Podle Breivikova právníka byla motivem činu snaha změnit norskou společnost. Trest, který Breivikovi za oba násilné činy hrozí, je podle norského práva maximálně 21 let vězení.
Na svobodu se možná nevrátí
I tak se ale už nikdy nemusí dostat na svobodu. Ve zvláštních případech norské právo umožňuje i po vypršení trestu každých pět let rozhodnout o dalším pobytu ve vězení a teoreticky zadržovat zločince doživotně. Je pravděpodobné, že v tomto případě soudci sáhnou k tomuto extrémnímu opatření.
Britská stanice Sky News tvrdí, že bezpečnostní služby odvracely pozornost od ultrapravicového křesťanského fanatismu, protože sledovaly obdobné hrozby islamistů. Sky News přitom tvrdí, že ultrapravicový extremismus v Evropě posiluje, mluví o posílení těchto skupin v České republice, Polsku i Rakousku.
Zvláštní zpravodaj ČRo v Oslu Ondřej Bouda a Petr Kupka z Fakulty sociálních studií MU ve Světě o desáté.
„V každé zemi existují nějaká klíčová témata, na kterých se pracuje více a na kterých méně. Není v lidských ani institucionálních silách monitorovat a okamžitě vyhodnocovat informace o každé potencionální hrozbě národní bezpečnosti, ať už je to na internetu nebo v rozhlasovém vysílání,“ řekl Petr Kupka z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, který se zabývá bezpečnostní tématikou.
Lidé v Norsku nyní prožívají obrovský smutek a truchlí. „S tak strašnou událostí a s takovým šokem se bude Norsko vyrovnávat dlouho. Z reakce lidí a politiků je ale zřejmé, že se Norsko jen tak lehce zlomit nedá, i když se událost na vždy zapíše do paměti národa,“ uzavřela Holmeyová.