Nový papež chce blahořečit františkána, kterého zavraždila argentinská junta
Římské městské služby už uklidily výzdobu i nepořádek po včerejší intronizaci papeže Františka. Zvláštní mši přímo ve Vatikánu navštívilo na čtvrt milionu lidí a více než 130 delegací z celého světa. Papež se po slavnostním převzetí úřadu chystá urychlit proces blahořečení jedné z obětí argentinské diktatury.
Pro českou katolickou mládež byla intronizace nezapomenutelným zážitkem. „Bylo to velkolepé, bylo to něco opravdu neuvěřitelného. Opravdu zážitek tady v takovou dobu být, když se papež dostává do funkce. Ne každému se to poštěstí,“ svěřil se mladík.
Slavnost ale skončila a papeži Františkovi začínají všední starosti hlavy státu i církve. Očekává se od něj především reforma vatikánské správy a římské kurie. Měl by je zbavit zbytečného přepychu i odtažitosti a přiblížit centrum katolické církve diecézím i běžným věřícím.
Počet aktivních křesťanů se totiž zejména v Evropě neustále snižuje. Podle kardinála Dominika Duky si ovšem Evropa musí zvyknout na to, že už nebude středem pozornosti.
„Jeho hlas pochopitelně bude patřit jižní polokouli, která říká, že severní polokoule má trochu dluh vůči tomu, že náš životní standard a rozvoj byl založen na laciném vývozu surovin i lidské práce z jižní polokoule,“ vysvětlil.
Papež František tak napříkald hodlá mezi prvními blahořečit svého krajana, který se stal v roce 1976 jednou z obětí argentinského diktátorského režimu.
Mladý františkán Carlos de Dios Murias ostře kritizoval moc hrstky bohatých i pracovní podmínky argentinských dělníků, jejichž postavení přirovnával k otrokům. Představitelé junty ho několikrát varovali, nakonec ho unesli a zavraždili v severní provincii La Rioja.
Kardinál Bergoglio, tedy současný papež František, před třemi lety inicioval proces františkánovy beatifikace jako křesťanského mučedníka. Mimo jiné tím vyvrací názory, že podporoval diktátorský režim.