„Elon Musk chtěl ukázat: ‚Já se nebojím dělat explicitní gesta’,“ vysvětluje v pořadu Osobnost Plus Tomáš Koblížek, který působí v oddělení analytické filozofie na Filozofickém ústavu Akademie věd.
Každý, kdo začal zapáleně debatovat, se vlastně rovnou chytl do Muskovy pasti. Muž, který má takovou zkušenost a takový talent pro veřejnou komunikaci, samozřejmě věděl, co dělá, když zvedl pravici.
Kolář očekává, že mezi Trumpem a Muskem brzy nastanou momenty tření, a to kvůli jejich velkým egům. „Záleží, jak se budou potřebovat. A jestli v určitých momentech převáží racionalita nad egem.“
Přítomnost čínského viceprezidenta na inauguraci naznačuje snahu obou stran o větší vstřícnost. Ne ale konec soupeření, říká v Interview Plus sinolog Martin Hála.
Není obvyklé zvát na inauguraci světové státníky.
Jelikož bylo k dispozici zhruba 220 tisíc vstupenek, postaral se republikánský tým, aby mimo jiné připadly těm politikům, k nimž má Trump blízko.
V úvodu inauguračního projevu prezident Donald Trump oznámil začátek „zlatého věku“ Ameriky. „On sám se pak prezentuje jako spasitel,“ dodává amerikanista Pondělíček.
Trump představil rozsáhlý plán, jak maximalizovat těžbu ropy a zemního plynu. Mimo jiné vyhlásil stav energetické nouze, zrušil regulace a podepsal nařízení o odstoupení od pařížské klimatické dohody.
„Cítím, že je to moje povinnost tady být. Zasvětil svůj život záchraně naší země, takže to málo, co pro něj můžu udělat, je vydržet trochu mrazu a ukázat, že jsem tady,“ říká fanynka Trumpa.
V inauguračním projevu podobně jako před osmi lety Trump vykresloval USA jako zemi v úpadku a zároveň slíbil, že pod jeho vedením Američany čeká „vzrušující nová éra národních úspěchů“.
„Své spolupracovníky si (Trump) vybral tak, že jsou mu úplně poslušní. Dá se očekávat, že americká administrativa bude de facto Donald Trump sám o sobě,“ upozorňuje Jan Švejnar.
Donald Trump přislíbil, že podepíše přibližně sto prezidentských výnosů. Na co by se unijní a evropští partneři USA měli připravit komentoval pro Radiožurnál investiční bankéř Ondřej Jonáš.
Na inauguraci bude Elon Musk, ale i další magnáti. Například Jeff Bezos ze společnosti Amazon, generální ředitel firmy Apple Tim Cook nebo zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg.
„Je potřeba vyčkat, co Donald Trump opravdu udělá. Musíme se připravit na nepředvídatelné,“ komentuje Klváňa. „Myslím, že spousta lidí teď pochopila, že ty věci vážně myslí,“ rozporuje Durčák.
Inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa, jeho prvním krokům a náladám, které ve společnosti vyvolává, se bude v seriálu Českého rozhlasu zabývat stálý zpravodaj v USA Pavel Novák.
Spojené státy podle meteorologů o víkendu zasáhne příliv arktického vzduchu. „Nechci, aby někdo přišel k újmě, nebo byl jakkoli zraněn,“ sdělil budoucí americký prezident Donald Trump.
Na inaugurace amerických prezidentů jiné hlavy států tradičně nejezdí, Donald Trump ale udělal výjimku a poslal některým z nich pozvánku. Do Washingtonu zamíří i čeští členové Patrioti pro Evropu.
Netanjahu si prý od Trumpa sliboval, že mu bude nakloněný a bude si moci dělat, co chce. Ukázalo se ale, že Trump je nevyzpytatelný a nikdo neví, čeho vlastně chce dosáhnout.
„Jsem vděčný za nesmírně silný mandát, který jsem díky důvěře vás, občanů Slovenské republiky, v dubnových volbách dostal. Hluboce si vážím vaší důvěry a věřím, že ji nezklamu,“ uvedl Pellegrini.
Josef Nuzík je novým olomouckým arcibiskupem a metropolitou moravským. Významné události se zúčastnily tisíce věřících. Lidé přišli Nuzíka podpořit v tradičních krojích.
Inauguraci nového olomouckého arcibiskupa zažili věřící na Moravě naposledy v roce 1992 s Nuzíkovým předchůdcem Janem Graubnerem, který se v roce 2022 stal arcibiskupem pražským.
Třiapadesátiletý ekonom převezme vládu v době, kdy Argentina čelí nejhorší ekonomické situaci za poslední dvě dekády. Slibuje proto převratné ekonomické kroky.
Připomeňte si šest inauguračních projevů tří českých prezidentů Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana. Server iROZHLAS.cz přináší jejich plné znění.