Novým americkým velvyslancem v Praze bude Norman Eisen
Americký prezident Barack Obama jmenoval i přes odpor Senátu velvyslance v Praze. Bude jím původní nominovaný kandidát Norman Eisen. Dřív pracoval jako poradce Bílého domu pro etiku.
Krok prezidenta Obamy je razantní a překvapivý. Spolu s Normanem Eisenem jmenoval ještě tři další velvyslance, kteří při slyšeních v Senátu narazili, konkrétně do Turecka, Ázerbajdžánu a Sýrie.
Barack Obama tak využil svého práva: v době, kdy Kongres kvůli svátkům nezasedá, jednoduše kandidáty na místo dosadil.
Obvykle tuto pravomoc využívá Bílý dům jen naprosto mimořádně. Je totiž kontroverzní a vzbudí zřejmě odpor Senátu, protože tím prezident zákonodárce v horní komoře vlastně obešel a připravil o jednu ze základních pravomocí, které mají, tedy schvalovat kandidáty na klíčové pozice v diplomacii, armádě a některých dalších vládních institucích.
Česká diplomacie přímé jmenování Eisena bez souhlasu Senátu za problém nepovažuje. „Je to čistě vnitroamerická záležitost. To je věc prezidenta Obamy, jak se s tímto problémem vypořádá,“ řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a dodal:
„My jsme šťastni, že můžeme uvítat velvyslance. Je krásné, že jeho matka pochází od nás. Pro českou politiku je zajímavé také zpráva, že byl poradcem prezidenta Obamy pro etiku.“
I Daniel Koštoval, český chargé d'affaires ve Spojených státech, je Obamovým krokem potěšen. Velvyslanec USA v České republice chybí bezmála dva roky.
Jeho jmenování vítá také místopředseda zahraničního výboru poslanecké sněmovny Jan Hamáček: „Způsob, který zvolil prezident Obama zajišťuje, že americký velvyslanec bude v Praze co nejdříve. Jakékoli jiné řešení, například jiný kandidát, by znamenalo prodloužení celého procesu minimálně ještě o jeden rok.“
Eisen má v Česku kořeny
Moje matka se narodila v někdejším Československu, otec v Polsku, říkal Norman Eisen ještě jako kandidát na velvyslance v Praze při slyšení v Senátu. Právě středoevropské kořeny byly jedním z důvodů, proč prezident Obama nominoval právě svého poradce pro etiku a někdejšího spolužáka z Harvardu.
Jeho jmenování ale v září zablokoval republikánský senátor Chuck Grassley z Iowy. Podle něj Norman Eisen jako poradce Bílého domu údajně na politickou objednávku propustil šéfa jedné z vládních agentur.
Svůj záporný postoj k nominaci vysvětlil v rozhovoru pro Český rozhlas tím, že Norman Eisen nevypovídal čestně a upřímně před senátním výborem, kde měl zmíněné propuštění vysvětlit.
Bude tedy i dál proti nominaci Normana Eisena velvyslancem v Praze? Ano, zněla stručná odpověď senátora Grassleyho. Jenže teď prezident Obama odpor republikánského zákonodárce přerazil nejvyšší kartou, jakou coby prezident má.
Jmenování velvyslance touhle formou je sice dvouleté. Kdyby s ním ale Senát později souhlasil, může se prodloužit.